Tegoroczna, XXII edycja Festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu będzie się koncentrować na temacie ruchu. Powodów do podjęcia tego wątku rzeczywistość dostarczała i dostarcza bez liku. Ruch jako odpowiedź na bezruch w pandemii. Ruch ciała jako remedium dla psychiki i dla samego ciała. Możliwość ruchu w przestrzeni – wolność przemieszczania się. Stały i zmienny rytm życia – wolność zatrzymania się i podjęcia ruchu na nowo.
W programie festiwalu jego przewodni motyw obecny jest na rozmaite sposoby. Podczas koncertu 7 czerwca usłyszymy stylizowane formy taneczne i muzykę baletową Claude’a Debussy’ego i Maurice’a Ravela. Także formy ostinatowe i minimal music przywodzą na myśl ruch – przekonamy się o tym, słuchając utworów Philipa Glassa 7 czerwca, Simeona ten Holta 19 czerwca, Gavina Bryarsa 27 czerwca czy Mikołaja Majkusiaka 28 czerwca. Do podróży i wędrówki nawiązują symfonie Praska i Reńska, które zabrzmią 28 czerwca, oraz suita Don Kichot – 14 czerwca. Ruch można rozumieć także jako napięcie pomiędzy naturą a cywilizacją, co znajdzie odzwierciedlenie w programie koncertu z utworami Debussy’ego i Honeggera 7 czerwca. Z kolei kontrast między frenetycznym ruchem a ciszą krajobrazu ujawni się w zderzeniu Serockiego z Panufnikiem 14 czerwca. 11 i 12 czerwca w ramach Weekendu Norweskiego proponujemy muzyczny wypad do kraju Edvarda Griega – naszymi przewodnikami w tej eskapadzie będą Smok Bazylek podczas koncertu familijnego 11 czerwca oraz znakomici młodzi muzycy norwescy, wykonawcy koncertu kameralnego 12 czerwca.
Temat ruchu obecny jest również w programie spotkań i warsztatów zatytułowanych „Moje ciało – moje miejsce – moja muzyka”. Stanowią one zachętę do wykonania ruchu w kierunku własnego rozwoju. Program 24 spotkań – na które złożą się ćwiczenia fizyczne w nurcie movement culture oraz różnego rodzaju warsztaty perkusyjne i głosowe – nie wymaga od uczestników niemal żadnych kompetencji muzycznych; celem jest dobre, radosne, wspólne spędzanie czasu.
Do powyższych, wcześniej zaplanowanych wątków rzeczywistość ostatnich miesięcy dopisała bolesny scenariusz, ruch bowiem może też oznaczać ucieczkę czy migrację. Dlatego 24, 25 i 26 czerwca do programu festiwalowego włączamy Weekend Ukraiński. Podczas pięciu koncertów: familijnego, jazzowego, muzyki elektronicznej, orkiestrowego (charytatywnego) i kameralnego wystąpią głównie muzycy ukraińscy. Te wydarzenia kierujemy zarówno do nowej publiczności ukraińskiej, jak i polskiej, chcąc ukazać bogactwo kultury muzycznej naszych sąsiadów.
Tegoroczny Festiwal poszerza swoją ofertę o aktywne warsztaty oraz angażujące koncerty odległe od klasycznego charakteru. Każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie, wystarczy zdobyć się na pierwszy ruch!