Premiera płyty zespołów kameralnych

Trzy zespoły kameralne: Sinfonia Varsovia String Quintet, Sinfonia Varsovia Wind Quintet i Sinfonia Varsovia Brass zmierzyły się z repertuarem twórców warszawskich. Tak powstała płyta Sinfonia Varsovia. Chamber Way, która będzie miała swoją premierę 10 grudnia. Album można kupić w naszym sklepie internetowym bądź posłuchać w popularnych serwisach streamingowych.

Witold Lutosławski, Andrzej Panufnik, Grażyna Bacewicz, Czesław Niemen, Henryk Wars, Mieczysław Wajnberg i Stanisław Moniuszko – utwory kompozytorów związanych ze stolicą zostały zinterpretowane przez zespoły kameralne Sinfonii Varsovii i nagrane na nowej płycie Sinfonia Varsovia. Chamber Way. Orkiestrę tworzą muzycy, którzy świetnie odnajdują się zarówno w grze w dużym, symfonicznym składzie, jak i w roli kameralistów. Płyta dobrze pokazuje to drugie oblicze naszych artystów.

Warszawa jako temat przewodni był oczywistym wyborem. Stąd pochodzimy i tu na co dzień zapraszamy na koncerty, czy to do do naszej siedziby przy ulicy Grochowskiej 272, czy do sal koncertowych w innych częściach miasta. Chcieliśmy też pokazać, jak bogata i różnorodna jest muzyka stolicy, dlatego na albumie znalazły się utwory z dwudziestolecia międzywojennego, czasów okupacji i współczesne.

Na płycie znalazły się dwa kwartety smyczkowe w wykonaniu Sinfonia Varsovia String QuintetAria i Capriccio – Mieczysława Wajnberga, warszawiaka żydowskiego pochodzenia, który oba utwory napisał już w Związku Radzieckim. W inspirowanych polską muzyką ludową Preludiach tanecznych Witolda Lutosławskiego do SVSQ dołączyli członkowie Sinfonia Varsovia Wind Quintet. Ponadto zespół dęty podjął się nowej interpretacji jednego z najpopularniejszych ustępów z Halki Stanisława Moniuszki – Tańców góralskich. Muzycy nagrali także dwa napisane w stolicy kwintety dęte – Grażyny Bacewicz z 1932 roku oraz Quintetto Accademico z 1952 roku Andrzeja Panufnika. Nagrania Sinfonia Varsovia Brass stanowią klamrę kompozycyjną płyty. Otwierają ją Wariacje na temat Paganiniego Witolda Lutosławskiego, a zamykają kultowy Sen o Warszawie Czesława Niemena oraz jazzujący medley, złożony z przebojów Henryka Warsa.

Płyta Sinfonia Varsovia. Chamber Way od 10 grudnia do kupienia w cenie 30 zł w naszym sklepie internetowym oraz do posłuchania w serwisach streamingowych.

Książeczka płytowa do pobrania w formacie PDF.

Lista utworów:

Witold Lutosławski Wariacje na temat Paganiniego (1941, oprac. Roger Harvey)

wyk. Sinfonia Varsovia Brass

Andrzej Panufnik Quintetto Accademico na flet, obój, dwa klarnety i fagot (1952, rew. 1956)
I. Quasi preludio 
II. Tryptyk staropolski 
III. Postludium 

wyk. Sinfonia Varsovia Wind Quintet, Karol Sikora – klarnet

Mieczysław Wajnberg Aria na kwartet smyczkowy op. 9 (1942)

wyk. Sinfonia Varsovia String Quintet

Mieczysław Wajnberg Capriccio na kwartet smyczkowy op. 11  (1943)

wyk. Sinfonia Varsovia String Quintet

Stanisław Moniuszko Tańce góralskie z opery Halka (1858, oprac. Piotr Kamiński)

wyk. Sinfonia Varsovia Wind Quintet

Grażyna Bacewicz Kwintet na instrumenty dęte (1932)
I. Allegro 
II. Air. Andante 
III. Allegretto 
IV. Vivo 

wyk. Sinfonia Varsovia Wind Quintet

Witold Lutosławski Preludia taneczne na 9 instrumentów (1954, oprac. 1959)
I. Allegro molto 
II. Andantino 
III. Allegro giocoso 
IV. Andante 
V. Allegro molto 

wyk. Sinfonia Varsovia String Quintet, Sinfonia Varsovia Wind Quintet

Henryk Wars Wars Medley (utwory z lat 1935–1938, oprac. Miłosz Gawryłkiewicz)

wyk. Sinfonia Varsovia Bras

Czesław Niemen Sen o Warszawie (1966, oprac. Roger Argente)

wyk. Sinfonia Varsovia Brass