O nas

to jest tekstalt

Sinfonia Varsovia

Sinfonia Varsovia, która jest instytucją kultury miasta stołecznego Warszawy, to centrum muzyki, zbudowane w myśl zasady, że muzyka jest najbardziej uniwersalną ze sztuk. Sercem jest orkiestra Sinfonia Varsovia, której tożsamość, międzynarodowy prestiż i wysoki poziom artystyczny są kapitałem i podstawą działalności. Jako instytucja o zasięgu międzynarodowym, dba także o lokalną społeczność, aktywizując ją i zachęcając ją do obcowania z kulturą.

Początki

Orkiestra powstała w kwietniu 1984 roku w wyniku powiększenia Polskiej Orkiestry Kameralnej. Impulsem do rozbudowania składu był przyjazd legendarnego skrzypka Yehudi Menuhina na występy w charakterze solisty i dyrygenta. Artystę zaprosili Waldemar Dąbrowski, dyrektor naczelny Centrum Sztuki Studio im. St. I. Witkiewicza w Warszawie oraz Franciszek Wybrańczyk, dyrektor POK. Wspólne koncerty szybko zdobyły uznanie publiczności, a Menuhin objął funkcję pierwszego gościnnego dyrygenta.

„Praca z żadną inną orkiestrą nie dała mi tyle satysfakcji, co moja praca, w charakterze solisty i dyrygenta, z orkiestrą Sinfonia Varsovia” – Yehudi Menuhin o Sinfonii Varsovii

Grupa ludzi na schodach przed wejściem do budynku

Londyn, 1979 fot. Roy Round

Orkiestra podczas koncertu

Yehudi Menuhin, fot. Andrzej Żurawski

Niedługo potem Sinfonia Varsovia rozpoczęła światowe tournée, występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata. Szeroki repertuar orkiestry, obejmujący zarówno dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludwiga Beethovena, jak i Krzysztofa Pendereckiego zaowocował współpracą z rzeszą solistów i dyrygentów. Orkiestra zawiązała artystyczne przyjaźnie z najwybitniejszymi dyrygentami, wśród których znaleźli się m.in. Witold Lutosławski, Lorin Maazel oraz solistami, do których należą m.in. Piotr Anderszewski, Martha Argerich, Anne-Sophie Mutter.

Od tamtej pory Sinfonia Varsovia zagrała ok. 4 000 koncertów na całym świecie i nagrała ponad 300 płyt, w tym m.in. dla wytwórni Decca, Deutche Grammophon, Naxos, Sony i Warner. Repertuar obejmuje dzieła od XVIII wieku do współczesności. Szczególne miejsce zajmuje twórczość polskich kompozytorów, w tym: Fryderyka Chopina, Krzysztofa Pendereckiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara. Orkiestra ma na swoim koncie liczne prawykonania utworów, m.in.: Johna Adamsa, Krzesimira Dębskiego, Jana A. P. Kaczmarka, Witolda Lutosławskiego, Pawła Mykietyna, Onutė Narbutaitė, Krzysztofa Pendereckiego, Marty Ptaszyńskiej, Marcina Stańczyka, Pawła Szymańskiego.

W ramach Sinfonii Varsovii działają cztery zespoły kameralne: Sinfonia Varsovia String Quintet, Sinfonia Varsovia Brass, Sinfonia Varsovia Wind Quintet oraz najmłodszy Sinfonia Varsovia Camerata.

Od 1997 roku dyrektorem muzycznym, a następnie w latach 2003–2020 roku dyrektorem artystycznym był Krzysztof Penderecki, najwybitniejszy polski kompozytor. W latach 2008–2012 dyrektorem muzycznym zespołu był światowej sławy francuski dyrygent – Marc Minkowski. W 2004 roku Franciszek Wybrańczyk przekazał obowiązki dyrektora Sinfonii Varsovii swemu asystentowi, wieloletniemu muzykowi zespołu – Januszowi Marynowskiemu, który tę funkcję sprawuje do dziś.

Instytucja

Organizatorem Sinfonii Varsovii, instytucji kultury, jest m.st. Warszawa. W ramach swojej działalności Sinfonia Varsovia organizuje koncerty symfoniczne, kameralne, festiwale, konkursy muzyczne oraz inne formy upowszechniania muzyki. Szeroka oferta kulturalna Sinfonii Varsovii obejmuje m.in. cykl koncertów na małe zespoły z udziałem muzyków orkiestry, czyli Sinfonia Varsovia Kameralnie; wydarzenia kierowane do najmłodszej publiczności Smykofonie na Grochowskiej i Poranki; koncerty promujące najnowszą polską twórczość symfoniczną, czyli cykl Oddźwięki oraz Eksperymentalne wtorki poświęcone muzyce współczesnej, poszukującej. Sinfonia Varsovia jest także organizatorem dwóch festiwali – Szalone Dni Muzyki (La Folle Journée), upowszechniającego muzykę klasyczną oraz Festiwalu im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu. Ten drugi z okazji XX edycji przypadającej w 2020 roku przybrał formę całego sezonu artystycznego, w ramach którego odbyły się koncerty symfoniczne i kameralne w Pawilonie Koncertowym w siedzibie Sinfonii Varsovii.

Edukacja

W ramach działalności instytucja prowadzi szereg koncertów i zajęć o charakterze warsztatowym. Z myślą o niemowlętach i dzieciach do 5. roku życia co miesiąc w siedzibie orkiestry odbywają się Smykofonie na Grochowskiej, organizowane we współpracy z Fundacją Muzyka jest dla wszystkich. Dedykowane starszym dzieciom powyżej 6 lat i całym rodzinom są Poranki, czyli niedzielne koncerty fabularne.

Inwestycja

Trwają prace nad powstaniem nowego, unikalnego miejsca na muzycznej i kulturalnej mapie stolicy. To ambitne zadanie realizowane jest przez Sinfonię Varsovię, dzięki wsparciu finansowym organizatora – m.st. Warszawy, w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy. Projekt zakłada modernizację pięciu zabytkowych budynków przy ulicy Grochowskiej 272 i budowę nowej sali koncertowej na ponad 1850 miejsc. Budowę poprzedził międzynarodowy konkurs architektoniczny, który w 2010 roku wygrało Atelier Thomas Pucher z Grazu. Więcej informacji www.sinfoniavarsoviacentrum.pl.