23.07
sobota / 18:30
2022
23.07.2022
sobota / 18:30

Opowieści Hoffmanna z Bregencji

Sinfonia Varsovia, ul. Grochowska 272, Warszawa
Festiwal

Wykonawcy

Daniel Johansson
Kerstin Avemo
Mandy Fredrich
Rachel Frenkel
Michael Volle
Wiener Symphoniker
Johannes Debus dyrygent

Jacques Offenbach Opowieści Hoffmanna – projekcja opery

Reżyseria – Stefan Herheim
Nagranie ze sceny na Jeziorze Bodeńskim 2016

Kolejny weekend operowy w Ogrodach Muzycznych znów prowadzi ścieżką festiwalową. Tym razem odwiedzimy dwukrotnie Festiwal w Bregencji ze słynną (również z serii filmów o agencie 007) plenerową sceną na Jeziorze Bodeńskim. Podobnie jak w Bayreuth, Bregenzer Festspiele rozpoczyna się w drugiej połowie lipca i oferuje publiczności być może najbardziej kreatywne i zachwycające rozwiązania inscenizacyjne.

Tytułowy Hoffmann z opery Offenbacha to nikt inny jak Ernst Theodor Amadeus Hoffmann, a jego opowieści z całą pewnością powstawały również w Warszawie! Mieszkał na ul. Freta, naprzeciw kościoła dominikanów na początku XIX wieku. Kulturze muzycznej Warszawy przysłużył się znacznie, zakładając pierwsze towarzystwo muzyczne w Pałacu Mniszchów (dziś Ambasada Królestwa Belgii na ul. Senatorskiej), a kulturze światowej dał opowieści, które stały się źródłem librett operowych i baletów. W tym roku mija 200 lat od śmierci tego pisarza i kompozytora.

„The New York Times” chwalił inscenizację Stefana Herheima za kreatywność. Niemiecki reżyser tematem przedstawienia uczynił poszukiwanie siebie w drag show (miejscu, gdzie performerzy, przeważnie mężczyźni, w efektownym ubraniach, z mocnym makijażem występują jako postacie kobiece). Rolę „lśniącego Hoffmanna”, jak to ujął „NYT”, kreuje szwedzki tenor Daniel Johansson. Takiego Hoffmanna i takiego Johanssona jeszcze nie oglądaliśmy.