Andrei Korobeinikov

Andrei Korobeinikov fortepian

Andrei Korobeinikov

Andrei Korobeinikov był już laureatem ponad dwudziestu nagród międzynarodowych, kiedy otrzymał pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Skriabina w 2004 roku, a rok później drugą nagrodę i nagrodę publiczności w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Rachmaninowa w Los Angeles.

Jest muzykiem nietypowym, układa fascynujące programy recitali, w których konfrontuje literaturę i poezję z muzyką.

Od momentu, kiedy zagrał pierwszy recital w wieku ośmiu lat, Andrei Korobeinikov występował na najsławniejszych scenach muzycznych na świecie, w tym na sali Concertgebouw w Amsterdamie, Théâtre des Champs-Elysées w Paryżu, La Scala w Mediolanie, w Suntory Hall i Hamarikyu Asahi Hall w Tokio, Konzerthaus w Wiedniu i w Berlinie, w sali Akademii Liszta w Budapeszcie, w Teatrze Maryjskim w Sankt Petersburgu, w Konserwatorium Moskiewskim, w Washington Performing Arts Center, w sali Filharmonii petersburskiej, Zurich Tonhalle, Auditorium du Louvre, Auditorium de Radio France w Paryżu o w Wigmore Hall w Londynie.

Artysta jest regularnie zapraszany na festiwale w La Roque d’Anthéron, Radio France Montpellier, Menton, Gstaad, a także na Szalone Dni Muzyki w Nantes, Tokio i w Warszawie.

Korobeinikov występował z orkiestrami filharmonii w Sankt Petersburgu, Dreźnie, Johannesburgu i w Moskwie, z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych w Wiedniu, St Gallen, Tokio NHK, Lahti, Hamburgu, Innsbrucku i Stavanger, a także z Berlin Konzerthausorchester, Bremer Philharmoniker, Orchestre National de France, Orchestre de Paris, Orchestre du Capitole de Toulouse, Sinfonią Varsovią, Kremerata Baltica, Orkiestra Symfoniczna im. Czajkowskiego i Budapest Festival Orchestra. Grał pod batutą takich dyrygentów jak Yuri Temirkanov, Ivan Fisher, Vladimir Ashkenazy, Okko Kamu, Jean-Claude Casadesus, Lawrence Foster, Mikhail Pletnev, Antoni Wit, Alain Altinoglu, Dmitri Liss, Andris Poga, Alexander Vedernikov,  Pinchas Steinberg i Vladimir Fedoseyev.

Występuje również w zespołach kameralnych z wiolonczelistą Alexandrem Kniazevem i Johannesem Moserem, ze skrzypkami Dmitrim Makhtinem i Vadimem Repinem, a także z Kwartetem im. Borodina, z Régisem Pasquier, Henrim Demarquette, Alexandrem Bouzlovem i Borisem Berezovskym.

Andrei Korobeinikov nagrał dwie płyty z muzyką fortepianową Skriabina, album z 1. i 2. Koncertem fortepianowym Szostakowicza (z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej w Lahti pod dyrekcją Okko Kamu). Nagrania wydała francuska wytwórnia Mirare. Ponadto, artysta nagrał album poświęcony muzyce Brahmsa wraz z wiolonczelistą Aleksandrem Kniazievem. Nagrania pianisty otrzymały prestiżowe nagrody, w tym Diapason d’Or i Choc Classica. Najnowsze nagranie artysty utworów na wiolonczelę i fortepian Rachmaninowa i Prokofiewa wraz z Johannesem Moserem dla wytwórni Pentatone Records również otrzymało nagrodę Diapason d’Or.

Andrei Korobeinikov urodził się w Związku Radzieckim. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. W 2001 roku został przyjęty do Konserwatorium Moskiewskiego do klasy Andrieja Dijewa. Konserwatorium ukończył ze specjalnym wyróżnieniem „Najlepszego Muzyka Dekady”. Rok później został przyjęty do Royal College of Music in London.

Talent artystyczny Andreia Korobeinikova przejawia się w wielu dziedzinach. W wieku siedemnastu lat ukończył studia prawnicze na Moskiewskim Państwowym Uniwersytecie Prawniczym. Opublikował szereg prac w tym jedną na temat praw własności intelektualnej. Artysta pisze również wiersze, komponuje muzykę i nauczył się języka Esperanto.