Krzesimir Dębski

Krzesimir Dębski kompozytor / dyrygent

Krzesimir Dębski

Kompozytor, dyrygent, skrzypek jazzowy, aranżer i producent muzyczny.

Twórca muzyki poważnej  i współczesnej (120 utworów symfonicznych i kameralnych, m.in.: 2 symfonie, operę, 4 oratoria, utwory religijne, 11 koncertów instrumentalnych), a także teatralnej (ponad 40 premier), eksperymentalnej i filmowej  (100 filmów fabularnych  m.in.: Ogniem i Mieczem, W Pustyni i w Puszczy, Tam i z Powrotem,  Stara Baśń, 1920 Bitwa Warszawska) oraz seriali telewizyjnych. Na zamówienie hollywoodzkiej wytwórni  LimeLight  Films skomponował również nową muzykę do 16 niemych filmów Charlie Chaplina z lat 1914-1917.

Lider i solista koncertującego od 1980 roku w niemal całej Europie, a także w USA i Kanadzie, jazzowego zespołu String Connection  (blisko 1000 koncertów w tym radiowych i telewizyjnych).

Wykładowca na letnich kursach muzycznych, m.in. w: Ankarze, Darmstadt, San Diego, Los Angeles, Miami i w Vallenci (Kalifornia).

Wielokrotny laureat nagród, mi.in., I nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w Hoeillart w Belgii (1983), nagrody im. St. Wyspiańskiego (1985) oraz wielu nagród w konkursach radiowych, płytowych i kompozytorskich.

Zdobywca Fryderyka w kategorii „Kompozytor Roku”,  nagrody Międzynarodowej Akademii Filmowej „Philip Award” za muzykę do filmu „Ogniem i Mieczem” oraz nagrody za muzykę do filmu „W Pustyni i w Puszczy” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyrgos (Grecja).

Uczestnik światowych festiwali takich jak Jazz Jamboree 80’ oraz New Jazz Meeting w Baden-Baden, a także festiwalach w Reno (USA), Getxo (Hiszpania), Paryżu, Helsinkach, Konsberg, Budapeszcie, Leverkusen, Bratysławie, Berlinie, Norymberdze, Hadze,  Pradze, Le Mans i wielu innych.

Jako dyrygent prowadził koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd jak: Jose Carreras, Jose Cura, Ewa Małas–Godlewska, Adam Makowicz, Canadian Brass, Vadim Riepin, J. L. Ponty, Mark O’Connor, Regina Carter, John Blake i Nigel Kennedy,Richard Galliano,Daniel Stabrawa. Dyrygował  niemal wszystkimi orkiestrami polskimi na czele z Ork. NOSPR,  Ork.Sinfonia Varsovia, ORK. Filharmonii  Narodowej  a także Irish BBC Orchestra, Moscow Symphony, Guadalahara Symphony Orchestra (Meksyk), Orchestra Teatro Municipal Rio de Janeiro, Orquesta Nacional  Santiago de Chile ,Ork Filharmonii Lwowskiej i in.