Marek Moś

Marek Moś dyrygent

Marek Moś

Dyrygent, dyrektor Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO od czasu jej powstania. Dyrektor artystyczny festiwalu Letnia filharmonia Aukso na Suwalszczyźnie. Wybitny polski skrzypek i kameralista. Kształcił się w PSM I i II st. Bytomiu i w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jego pedagogami byli Kazimierz Dębicki i Andrzej Grabiec.

Założyciel i wieloletni primarius Kwartetu Śląskiego – zespołu, który w krótkim czasie stał się jednym z najwybitniejszych kwartetów smyczkowych w Europie. Z Kwartetem występował na najbardziej prestiżowych festiwalach i najznakomitszych estradach świata, m.in. w Konzerthaus w Wiedniu, Concertgebouw i Ijsbreker w Amsterdamie, Vredenburg w Utrechcie, Schauspielhaus w Berlinie, Tivoli w Kopenhadze, Tonhalle w Dűsseldorfie, de Singel w Antwerpii, Merkin Hall w Nowym Jorku i Jordan Hall w Bostonie. Z Kwartetem Śląskim artysta dokonał ok. 30 prawykonań utworów polskich i obcych, z czego część jest dedykowana zespołowi. Artysta ma w swoim dorobku wiele nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji, a także firm fonograficznych (CD Accord, Olimpia, Patridge, Thesis, Wergo). Płyty, w nagraniu których uczestniczy Marek Moś, zdobywają liczne wyróżnienia i nagrody.

Monograficzna płyta z utworami H.M. Góreckiego zdobyła Nagrodę Polskiego Przemysłu Fonograficznego Fryderyk’95. Dwa lata później wyróżnienie Płyta Roku magazynu Studio za rok 1997 zdobyła ostatnia płyta zespołu z nagraniami kwartetów Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego.

Marek Moś jest również laureatem wielu nagród m.in.: Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie (1979), Międzynarodowej Trybuny UNESCO w Paryżu (1984, 1988), Związku Kompozytorów Polskich (1994, 2005), Nagrody Ministra Kultury Gloria Artis (srebrna – 2005), Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego (2005), Honorowego Obywatela Miasta Tychy (2009).

Aktywności koncertowej i nagraniowej Marka Mosia towarzyszy praca dydaktyczna w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.