Michael Guttman

Michael Guttman skrzypce

Michael Guttman

Michael Guttman jest skrzypkiem, dyrygentem i dyrektorem muzycznym prestiżowych festiwali na całym świecie, takich jak Pietrasanta in Concerto, Crans Montana Classic w Szwajcarii, Le Printemps du Violon w Paryżu, oraz Made in POLIN w Warszawie. Pełni on też funkcję dyrektora muzycznego Napa Valley Symphony oraz Belgijskiej Orkiestry Kameralnej.

Album z wykonaniem trzech koncertów smyczkowych ilustrujących trzy pokolenia kompozytorów izraelskich (Bena Haima, Sheriffa i Zehaviego), nagrany przez Guttmana z Filharmonią Londyńską, został entuzjastycznie przyjęty przez krytyków i otrzymał prestiżową Scopus Prize (2014) Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie za osiągnięcia w dziedzinie muzyki. Guttman był też nominowany do nagrody Grammy za swój album „Hindemith”.

W wieku lat 10, Guttman został przyjęty do Królewskiego Konserwatorium w Brukseli jako najmłodszy skrzypek w historii szkoły. Podczas debiutu w wieku lat 14 spotkał swojego późniejszego mentora, Isaaca Sterna, który zarekomendował go na studia do słynnej Juilliard School w Nowym Jorku. Guttman studiował tam z legendarnym rosyjskim skrzypkiem Borisem Goldsteinem; w roku 2014, wraz z prof. Zakharem Bronem z Berna w Szwajcarii, zorganizował on konkurs skrzypcowy nazwany imieniem Goldsteina.

Guttman, jako czołowy belgijski skrzypek, reprezentował swój kraj na wielu prestiżowych festiwalach, m.in. w Lincoln Center w NYC, w Barbican Hall w Londynie, w Salle Pleyel w Paryżu, czy na festiwalu Menuhina w Gstaad. Występował na prestiżowych imprezach muzycznych takich jak: Progetto Martha Argerich, Flanders Festival, Bashmet’s Elba Festival, Folles Journées w Nantes i w Tokio, oraz na Festiwalu Menuhina w Gstaad. Jest autorem prawykonania koncertu na skrzypce i wiolonczelę Phillipa Glassa z Orkiestrą Symfoniczną z Dallas oraz z orkiestrą filharmonii w Hong Kongu – oba wykonania pod batutą Jaapa Van Zwedena. Koncertował z Martą Argerich, Nestorem Marconim, Nigelem Kennedym, Borisem Berezovskim, Vadimem Repinem, Salvatorem Accardo, Natalią Guttman i innymi.

W 2017, zainspirowany współpracą z kompozytorami i dyrygentami takimi jak Lucas Foss i Noam Scheriff, Guttman rozpoczął swoją karierę jako dyrygent, współpracując m.in. z Ivo Pogorelicem i Astorem Piazzollą. To właśnie Piazzolla rozbudził jego zainteresowanie tangiem, co zaowocowało koncertem na skrzypce i bandoneon, wykonane z Orpheus Chamber Orchestra i z J.P. Jofre, słynnym argentyńskim bandoneonistą.

Michael Guttman gra na skrzypcach Guarneri del Gesu z 1735 roku, które kiedyś należały do wybitnego włoskiego skrzypka i kompozytora Giovanniego Battisty Viottiego.