Koncert Pasyjny na Kamionku

Zapraszamy na wyjątkowy koncert muzyki klasycznej, który odbędzie się 21 marca 2024 roku o godzinie 19:30 w Konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej przy ul. Grochowskiej 365. W programie znajdą się dwa utwory związane z tematyką pasyjną: Die sieben letzten Worte unseres Erlösers am Kreuze (Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu) Josepha Haydna i II Sinfonietta Krzysztofa Pendereckiego. Koncert poprowadzi dyrygent-rezydent Sinfonii Varsovii Daniel Mieczkowski. Będzie to pierwszy koncert pod jego batutą. W roli solisty zobaczymy I klarnecistę Sinfonii Varsovii, Radosława Sorokę.

wstęp wolny

Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu to dzieło instrumentalne, które Haydn skomponował w 1786 roku na zamówienie prałata i inkwizytora, późniejszego biskupa Segowii. Jest to cykl siedmiu sonatowych adagiów, które ilustrują wypowiedzi Jezusa umierającego na krzyżu, zgodnie z relacją ewangelistów. Dzieło kończy się dramatycznym przedstawieniem trzęsienia ziemi, które miało wystąpić po śmierci Chrystusa. Haydn stworzył kilka wersji tego utworu, w tym na kwartet smyczkowy oraz wersję wokalną. Na koncercie usłyszymy wersję orkiestrową, która zachwyca bogactwem ekspresji i głębią emocji.

II Sinfonietta to dzieło, które Penderecki napisał w 1993 roku, inspirowany kwintetem smyczkowym Schuberta. Jest to utwór na klarnet i orkiestrę smyczkową, w którym Penderecki wykorzystuje tradycyjne formy i techniki kompozytorskie, ale też nadaje im nowy sens i wyraz. Utwór łączy w sobie elegancję i nostalgiczny nastrój, a jego finał nawiązuje do Pieśni o ziemi Gustava Mahlera

Więcej informacji można znaleźć na stronie wydarzenia.

 

Partnerzy

Koncert jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego „Dyrygent-rezydent”, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.