Arkadiusz Krupa I obój, Kierownik grupy instrumentów dętych

oboje w Sinfonii Varsovii od 2012 roku

W 1995 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Jerzego Kotyczki.

Od 1997 do 2012 pierwszy oboista Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, obecnie pierwszy oboista orkiestry Sinfonia Varsovia.

Jako solista brał udział w wielu festiwalach, m.in. Warszawska Jesień, Tydzień Talentów w Tarnowie, Koncert Roku w Warszawie, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Festiwalu Prawykonań w Katowicach.

Również jako solista dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz płytowych dla takich wytwórni, jak Naxos i Deutsche Grammophon.

Wielokrotnie współpracował z najlepszymi Polskimi orkiestrami, takimi jak: Sinfonietta Cracovia, Concerto Avenna, Filharmonia Narodowa. Był kierownikiem artystycznym Ensemble De La Cour. Od wielu lat współpracuje (koncertując na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych) w duecie z gitarzystą Michałem Nagy.

W latach 1996-2013 roku był pracownikiem Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2013 roku jest adiunktem prowadzącym klasę oboju na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2016 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuk muzycznych.

Odznaczony medalami państwowymi, m.in. Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Prowadzi liczne kursy mistrzowskie. Od 2013 roku jest wykładowcą Akademii Sinfonia Varsovia, projektu służącego doskonaleniu umiejętności gry muzyka orkiestrowego.

Nagrody i wyróżnienia

  • I nagroda oraz wyróżnienie dla Kwintetu AM w Krakowie na III Ogólnopolskim Międzyuczelnianym Konkursie Muzyki Kameralnej w Bydgoszczy (1993)
  • I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Oboistów i Fagocistów w Sieradzu (1996)
  • II nagroda na Konkursie Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana w Łodzi (2000)