Jacek Nycz

altówki w Sinfonii Varsovii od 2003 roku

Urodził się w Warszawie. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku sześciu lat.

W 1992 roku ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Błażeja Sroczyńskiego.

W tym samym roku dzięki uzyskaniu Stypendium Księcia Walii rozpoczął studia doktorskie w Royal College of Music w Londynie pod opieką znanego pedagoga i solisty – Grigorija Żyslina.

W czasie studiów współpracował z licznymi orkiestrami zarówno jako muzyk wchodzący w skład zespołu jak i solista: Orquesta Sinfonica de Valencia, London Symphony Orchestra,
City of Birmingham Symphony Orchestra,  Royal Liverpool Philharmonic Orchestra pod batutą Libora Peszka  (solo-viola, 1994).

W 1995 roku przeniósł się do Hiszpanii – Valladolid, gdzie pracował jako pierwszy altowiolista w Orquesta Sinfonica de Castilla i Leon. W styczniu 1996 roku wstąpił do orkiestry Fundacji Gulbenkian w Lizbonie, gdzie piastował stanowisko Solisty B. W międzyczasie współpracował także jako zapraszany solista z Operą w Oslo i Eastern European Chamber Orchestra w Londynie.

Występował jako kameralista w Gulbenkian Quartett w Portugalii i Hiszpanii.

Jako pedagog wykładał w Escola Superior da Musica w Lizbonie.

Od 2004 roku jest członkiem orkiestry Sinfonia Varsovia / Polskiej Orkiestry Kameralnej, gdzie występuje zarówno jako solista, jak i  jako integralny członek zespołu.

Uczestniczy też aktywnie w życiu muzycznym Warszawy jako kameralista (Kwartet Concertante), współpracuje też z Polską Orkiestrą Radiową, Łomżyńską Orkiestrą Kameralną, Zespołem Mazowsze i Filharmonią Pomorską.

Nagrody i wyróżnienia

  • wyróżnienie i IV nagroda na V Konkursie im. Jana Rakowskiego  dla młodych altowiolistów w Poznaniu (1993)
  • I nagroda na Konkursie Księcia Walii w Londynie (1993)