fot. serwis Sinfonia Varsovia

Mateusz Błaszczak

wiolonczele w Sinfonii Varsovii od 2023 roku

Swoje umiejętności nabywał i doskonalił pod kierunkiem Ewy Groblewskiej i dr hab. Piotra Hausenplasa w ZPSM nr 1 w Warszawie (lata 2011-2017) . W dalszej kolejności studiował na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Bauera (2017-2022). W roku akademickim 2021/2022 w ramach programu „Erasmus” odbył studia na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Enrico Bronzi.  

Brał udział w licznych kursach mistrzowskich u takich pedagogów jak: Danjulo Ishizaka, Torleif Thedéen, Paolo Pandolfo, Alexander Neustroev czy muzycy Kronos Quartet. Jako uczestnik festiwali i warsztatów muzyki kameralnej dzielił scenę z takimi muzykami jak: Alena Baeva, José Vincent Catello, José Gallardo czy Jakub Jakowicz.

Jako kameralista brał udział w festiwalach: Łańcuch im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Ensemble im. Księżnej Daisy w Wałbrzychu oraz Musethica Festival w Berlinie.

W latach 2019-2021 był członkiem jednej z czołowych orkiestr młodzieżowych – European Union Youth Orchestra.  W sezonie 2020/2021 uczestniczył w 9. edycji Akademii Sinfonia Varsovia. Od 2021 roku współpracuje z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie.

W latach 2016-2017 był stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Czterokrotnie otrzymał stypendium Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (2017-2021). Artysta za swoje osiągnięcia został uhonorowany stypendium Młoda Polska 2022.

Nagrody i wyróżnienia

  • I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu
  • I miejsce i Nagrodę specjalną na XVIII Międzynarodowym Konkursie im. Bohdana Warchala w Dolným Kubínie
  • I miejsce na Międzynarodowym Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy