Święta w Sinfonii Varsovii

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia poprzedzą cztery koncerty w naszej siedzibie. Jako pierwszy odbędzie się koncert adwentowy, czyli występ Chóru VRC pod kierunkiem Joanny Malugi 11 grudnia o godz. 17. Na program wydarzenia Czekając na jasność złoży się chrześcijański repertuar chóralny od XV w. po współczesny, pochodzący z różnych stron świata – Korsyki, Węgier, Hiszpanii, Kraju Basków i Polski.

Następnie odbędzie się Barokowa gwiazdka 16 grudnia o godz. 19, czyli występ grupy smyczkowej Sinfonii Varsovii wraz z Lilianną Stawarz na klawesynie oraz prowadzącym zza pulpitu koncertmistrzem SV Jakubem Haufą. Publiczność będzie mogła usłyszeć m.in. Koncert d-moll na skrzypce i obój BWV 1060 Jana Sebastiana Bacha (z partią solową Arkadiusza Krupy), fragmenty Mesjasza HWV 56 Haendla oraz dwa bożonarodzeniowe concerti grossi Corellego i Torellego.

Trzecim wydarzeniem będzie Brass świątecznie 19 grudnia o godz. 17, czyli występ sekcji dętej blaszanej w różnych konfiguracjach. Zabrzmią kolędy i popularne amerykańskie świąteczne piosenki, jak również opracowania klasycznego repertuaru Bacha, Jeremiah Clarke’a i Paula Dukasa.

Świąteczny cykl zamkną Świąteczne marzenia 21 grudnia o godz. 19. Wydarzenie odbędzie się w sąsiedztwie Sinfonii Varsovii – Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe (ul. Podskarbińska 2). Głównymi punktami wieczoru będzie suita tańców z Dziadka do orzechów Piotra Czajkowskiego oraz Simple Symphony op. 4 na orkiestrę smyczkową Benjamina Brittena, oparta na muzycznych tematach, które kompozytor napisał w wieku 9–12 lat. Koncert dopełnią Danse sacrée et danse profane Claude’a Debussy’ego na harfę i orkiestrę smyczkową (w partii harfy – Zuzanna Elster) oraz polskie kolędy w barokowej stylizacji Roberta Kani, inspirowane twórczością Bacha. Zespół poprowadzi od pulpitu Jakub Haufa.