13.05
poniedziałek / 19:00
2024
13.05.2024
poniedziałek / 19:00

O, Radości! Inauguracja festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu

Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie
FestiwalKoncert orkiestrowyPoza siedzibą

Wykonawcy

Iwona Sobotka sopran
Agnieszka Rehlis mezzosopran
Tadeusz Szlenkier tenor
Tomasz Konieczny bas
Warszawski Chór Obywatelski
Chór Filharmonii Narodowej
Sinfonia Varsovia
Henrik Nánási dyrygent
Bartosz Michałowski kierownictwo chórów
Daniel Mieczkowski asystent, dyrygent-rezydent

Program [100']

Ludwig van Beethoven IX Symfonia d-moll op. 125
I. Allegro ma non troppo e un poco maestoso
II. Molto vivace
III. Adagio molto e cantabile
IV. Finale: Presto

Tytuł festiwalowej inauguracji zachęca do poddania się radosnym uczuciom. Dlaczego? Z jednej strony warszawska orkiestra Sinfonia Varsovia kontynuuje jubileuszową serię koncertów z okazji 40-lecia, z drugiej – powodem do świętowania jest wyjątkowa zbieżność aż trzech rocznic na przełomie kwietnia i maja. Warto przypominać, iż nowy zespół orkiestrowy pod batutą lorda Yehudiego Menuhina ukonstytuował się w ostatnich dniach kwietnia 1984 roku. 7 maja z kolei przypada dwusetlecie premiery IX Symfonii Beethovena, jednego z najważniejszych dzieł w historii muzyki, którego finałowa część Oda do radości rysuje nowatorski projekt demokratyczny. Wreszcie, 1 maja mija 20 lat od akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Wołanie Beethovena o demokratyczne wartości – wolność, równość i braterstwo – silnie rezonowało z twórcami zjednoczonej Europy, którzy podobnie jak i on doświadczyli okrucieństwa wojny. Także i dziś to przesłanie nie traci na aktualności. Melodia Ody do radości jest od roku 1985 oficjalnym hymnem europejskiej wspólnoty.

Radość ze wspólnego świętowania Sinfonia Varsovia dzielić będzie z mieszkańcami „swojego Miasta”. Z artystami na scenie wystąpi Warszawski Chór Obywatelski, utworzony na tę okazję z mieszkańców i mieszkanek Warszawy, a zebrana publiczność zachęcona zostanie do wspólnego odśpiewania Ody do radości na początku wieczoru.

Patroni

  • Logo