Aleksander Dębicz fortepian*
Marcin Masecki fortepian**
Hyuk Lee fortepian***
Sinfonia Varsovia
Marta Kluczyńska dyrygentka
Mariusz Szczygieł prowadzenie
Grażyna Bacewicz Uwertura na orkiestrę symfoniczną (1943) [6’]
Richard Addinsell Koncert warszawski (Warsaw Concerto) na fortepian i orkiestrę (1941)* [9’]
Władysław Szpilman Concertino na fortepian i orkiestrę (1940)** [12’]
Andrzej Panufnik Procesja dla pokoju (A Procession for Peace, 1982–83) [8’]
Witold Lutosławski Wariacje na temat Paganiniego na fortepian i orkiestrę (1941, ork. 1977–78)*** [12’]
Henryk Czyż Etiuda na orkiestrę (1949) [4’]
Inauguracja jubileuszowego festiwalu zbiega się z ważną dla Warszawy okolicznością – 80. rocznicą zakończenia II wojny światowej (8 maja). Stąd w programie wieczoru w większości dzieła kompozytorów, którzy okupację spędzili w Warszawie. Tworzyli oni jednak muzykę, której pogodny, a nawet energetyczny charakter trudno powiązać z trudnymi okolicznościami jej powstania.
Pełna wigoru Uwertura na orkiestrę Bacewiczówny z 1943 łączy się tu z wirtuozowskimi Wariacjami Lutosławskiego z 1941, wykonywanymi w duecie fortepianowym z Panufnikiem w warszawskich kawiarniach. Ważnym punktem odniesienia dla tych utworów jest słynny, dramatyczny Koncert warszawski Richarda Addinsella (1941), niegdyś hit wśród kinomanów i melomanów na całym świecie i świadectwo empatii dla Warszawy. W brytyjskim filmie z 1941 pt. Dangerous Moonlight (znanym w USA jako Suicide Squadron) wykonuje go pianista i lotnik Stefan Radecki podczas niemieckich bombardowań miasta w pierwszych dniach wojny. Podobna (lecz zgoła prawdziwa) jest historia powstania uroczego w swoim gershwinowskim geście Concertina Władysława Szpilmana, pisanego w Warszawie właśnie w 1939.
Klamrą dla tych skomponowanych podczas wojny utworów jest późniejsza Procesja dla pokoju Andrzeja Panufnika. Choć kompozytor po wojnie romansował z komunizmem, w 1954 osiadł w Wielkiej Brytanii po głośnej i spektakularnej ucieczce z PRL. Bolał nad tym, że sowiecki komunizm tak bardzo wypaczył ideę pokoju na świecie i starał się w swoich utworach wyrażać ją w sposób wolny od naleciałości ideologicznych. Dlatego opatrzył Procesję dla pokoju dedykacją „miłującym pokój ludziom wszelkich ras, religii, poglądów politycznych i filozoficznych”. Utwór został zamówiony na ustanowiony przez Radę Wielkiego Londynu „Rok Pokoju 1983” i był przeznaczony do wykonania plenerowego. Jest narastającym marszem z podniosłą melodią chorałową i charakterystycznym zakończeniem przywołującym finał Bolera Ravela.
Wieczór zwieńczy krótka, przebojowa, filmowa wręcz Etiuda na orkiestrę Henryka Czyża z 1948. Jej energię można potraktować jako kontynuację ducha utworów „okupacyjnych”, oraz symbolicznie jako „nowy początek”, ilustrujący optymizm i zapał mieszkańców, które towarzyszyły powojennej odbudowie stolicy.
Wśród solistów koncertu znajdują się wybitni pianiści związani na stałe z Warszawą: Marcin Masecki, Aleksander Dębicz oraz koreański wirtuoz Hyuk Lee, finalista Konkursu Chopinowskiego w 2021, a od pewnego czasu mieszkaniec stolicy. Artystycznie nad całością czuwać będzie Marta Kluczyńska, dyrygentka na co dzień związana z Teatrem Wielkim – Operą Narodową.
Miejsce: Amfiteatr Wolskiego Centrum Kultury w Parku Sowińskiego, Park im. gen. Józefa Sowińskiego, ul. Elekcyjna 17
Dojazd: najbliższe przystanki transportu publicznego to: ELEKCYJNA (ok. 200 m), linie: 13, 26, 27, 184.
Parking: W pobliżu budynku nie wyznaczono miejsc dla osób z niepełnosprawnością. Najbliższe miejsca w ramach parkingu miejskiego znajdują się na ulicy Wolskiej, ok. 450 metrów od wejścia do Amfiteatru.
Wejście główne:
Obiekt znajduje się w Parku Sowińskiego na świeżym powietrzu. Do obiektu prowadzą dwa wejścia od strony ulic Elekcyjnej oraz Wolskiej (przez park, ścieżka z nawierzchnią żwirową). Na terenie amfiteatru znajdują się dwie toalety dostępne dla osób z niepełnosprawnością. Kasy biletowe mają obniżony kontuar.
Na terenie obiektu znajdują się linie prowadzące dla osób niewidomych. Linie prowadzą od wejścia do kas, na poszczególne sektory, do toalet oraz do wyjścia ewakuacyjnego. Na teren obiektu można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. We wszystkich sektorach miejsca siedzące są oznaczone w alfabecie brajla.
Dostępne są wybrane miejsca w sektorach A i E, na najwyższym poziomie, rezerwację prowadzi Sinfonia Varsovia (do 7 dni przed wydarzeniem): tel. (+48) 22 582 70 89 lub bilety@sinfoniavarsovia.org
Pętla indukcyjna nie jest dostępna podczas wydarzenia. Będzie można skorzystać z pętli indukcyjnej w kasie.
Na terenie obiektu można skorzystać z tłumacza polskiego języka migowego (PJM) online (w godz. 9:00-20:00). Link do tłumaczenia: https://tlumacz.migam.org/warszawa-wolskie-centrum-kultury-obozowa-85
Możemy zapewnić asystę podczas wydarzenia (np. odebranie z najbliższego przystanku). Prosimy o kontakt najpóźniej do 9 maja: olga.curzydlo@sinfoniavarsovia.org lub 885 556 433
Kontakt: Jeśli masz pytania o dostępność wydarzenia – zachęcamy do kontaktu z koordynatorką dostępności: Olga Curzydło, mail: olga.curzydlo@sinfoniavarsovia.org tel./SMS 885 556 433