01.12
piątek / 19:00
2023
pięciu muzyków z instrumentami ubranych we fraki
zapisy wstęp wolny
01.12.2023
piątek / 19:00

Karnawał zwierząt. Koncert familijny z cyklu „Od tria do oktetu” (od 6 lat)

Wawerskie Centrum Kultury, Żegańska 1A, 04-713 Warszawa
Dla dzieciKoncert kameralnyPoza siedzibą
zapisy wstęp wolny
pięciu muzyków z instrumentami ubranych we fraki
zapisy wstęp wolny

Bohaterem koncertu będzie klasyczny kwintet instrumentów dętych (flet, obój, klarnet, róg i fagot) Sinfonia Varsovia Wind Quintet – najwybitniejsza formacja tego rodzaju w Polsce. Zespół powstał w 2010 roku z oddolnej inicjatywy muzyków orkiestry. Tworzą go soliści sekcji dętej Sinfonii Varsovii, muzycy z osiągnięciami o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Zespół koncertował m.in. na festiwalu pianistycznym La Roque-d’Anthéron i festiwalu La Folle Journée w Nantes.

W repertuarze Sinfonia Varsovia Wind Quintet, obok klasycznych pozycji na ten skład, ważne miejsce zajmuje twórczość polskich kompozytorów XX wieku, takich jak Grażyna Bacewicz, Wojciech Kilar, Andrzej Panufnik czy Józef Świder. Nagranie kwintetów Bacewicz i Panufnika pojawiło się na wydanej w 2021 roku płycie Chamber Way. Zespół jest również otwarty na muzykę filmową i rozrywkową. Chętnie bierze udział w projektach skierowanych do najmłodszych słuchaczy, pojawiając się regularnie w programach koncertowych ze Smokiem Bazylkiem i realizując projekty, takie jak Karnawał zwierząt wg Camille’a Saint-Saënsa.

Podczas spotkania z publicznością Wawerskiego Centrum Kultury muzycy kwintetu wykonają fragmenty słynnej muzyki Edvarda Griega do dramatu Peer Gynt, przenoszącej w świat legend nordyckich. Głównym punktem programu będzie muzyczna baśń zoologiczna, osnuta na popularnym Karnawale zwierząt Camille’a Saint-Saënsa, utworze, który w zabawny sposób ilustruje rozmaite zwierzęta: lwa, żółwie, łabędzia, kury i koguty czy słonia. Do Sinfonia Varsovia Wind Quintet dołączy w tym utworze perkusja i aktor.

Wykonawcy

Sinfonia Varsovia Wind Quintet:
Andrzej Krzyżanowski flet
Paulina Sochaj obój
Radosław Soroka klarnet
Henryk Kowalewicz waltornia
Piotr Kamiński fagot

Piotr Kostrzewa perkusja

Wojciech Pałęcki narrator
Łukasz Strusiński prowadzenie

Program [45']

Edvard Grieg Peer Gynt, I Suita op. 46 (wybór; oprac. na kwintet dęty Joachim Linckelmann) [10’]
Camille Saint-Saëns Karnawał zwierząt (oprac. na kwintet dęty i perkusję Andreas N. Tarkmann) [25’]

 

O orkiestrze Sinfonia Varsovia można powiedzieć bardzo wiele na różne sposoby: że to orkiestra warszawska i międzynarodowa zarazem, że najczęściej spośród polskich orkiestr podróżuje koncertowo po świecie, że jest jednym z tych zespołów orkiestrowych z Polski, które są szeroko rozpoznawane jako jedne z najlepszych oraz że, prezentując najwyższą jakość artystyczną, orkiestra z dumą nosi w nazwie Warszawę.

W przededniu 40-lecia orkiestry przypadającego na rok 2024 warto pamiętać o poprzedniczce Sinfonii Varsovii – kameralnej, smyczkowej i mistrzowskiej Polskiej Orkiestrze Kameralnej Jerzego Maksymiuka. Choć z tamtego legendarnego składu w obecnej Sinfonii Varsovii już nikt nie pozostał, ciągle żywa jest pamięć i praktyka muzykowania w małych kameralnych składach. O Sinfonii Varsovii można zatem powiedzieć jeszcze, że jej wyjątkowa jakość artystyczna wiele zawdzięcza umiejętności gry w składach kameralnych. Muzycy orkiestry bardzo chętnie tworzą takie formacje ze świadomością, że wpływa to na jakość muzykowania całej orkiestry.

W ramach cyklu Od tria do oktetu organizowanego tej jesieni przez Fundację Ogrody Muzyczne w Wawerskim Centrum Kultury słuchacze zapoznają się z trzema zespołami kameralnymi Sinfonii Varsovii. Będą to dwa ansamble złożone z młodych muzyków orkiestry: kwartet smyczkowy Sinfonia Varsovia Camerata (21 października) i utworzone niedawno z okazji międzynarodowego projektu Interakcje/Integracje trio smyczkowe (17 listopada), jak również Sinfonia Varsovia Wind Quintet, w którego skład wchodzą liderzy grupy instrumentów dętych drewnianych (1 grudnia).

Program koncertów jest dobrany tak, by zadowolić zarówno początkującego, jak i wytrawnego słuchacza. Wprowadza w świat „rozmowy instrumentów” – jak często określa się muzykę kameralną. Koncertom towarzyszyć będzie komentarz do wykonywanej muzyki przygotowany przez Łukasza Strusińskiego, kierownika działu programowego Sinfonii Varsovii.