11.12
niedziela / 18:00
2022
11.12.2022
niedziela / 18:00

Koncert Świąteczny

Terminal Kultury Gocław
Koncert orkiestrowyPoza siedzibą

KONCERT WYPRZEDANY!

Wykonawcy

Andrzej Krzyżanowski flet
Zuzanna Elster harfa
Sinfonia Varsovia
Zofia Kiniorska
dyrygentka

Program [120']

Stanisław Moniuszko Uwertura fantastyczna Bajka (Opowieść zimowa) [8’]

Georg Friedrich Händel Uwertura z Muzyki ogni sztucznych HWV 351 [9′]

Wolfgang Amadeus Mozart Andantino i Rondo. Allegro (cz. II i III) z Koncertu na flet i harfę C-dur KV 299 [19′]

 
przerwa

 

Georg Friedrich Händel Symfonia pasterska (Pifa) z oratorium Mesjasz HWV 56 [3’]

Gustav Holst St. Paul’s Suite op. 29 nr 2 na orkiestrę smyczkową [12’]
I. Jig [3’]
II. Ostinato [2’]
III. Intermezzo [4’]
IV. Finale (The Dargason) [3’]

Duke Ellington & Billy Strayhorn Nutcracker Suite (oprac. na orkiestrę Jeff Tyzik) [19’]
I. Overture (Uwertura) [4′]
II. Toot Toot Tootie Toot (Taniec pastuszków) [3′]
III. Dance of the Floreadors (Walc kwiatów) [4′]
IV. Sugar Rum Cherry (Taniec cukrowej wróżki) [3′]
V. Peanut Brittle Brigade (Marsz) [5′]

Samuel Coleridge-Taylor Christmas Overture z muzyki do The Forest of Wild Thyme wg Alfreda Noyesa, op. 74 (oprac. na orkiestrę Sydney Baynes) [5′]

Bohdana Frolyak Fantazja na Boże Narodzenie na orkiestrę (premiera) [6’]

Program koncertu wypełnią kompozycje tradycyjnie już kojarzące się z okresem końca roku i Bożego Narodzenia: czy to poprzez zimową tematykę, kolędowe i pastorałkowe melodie, czy też z powodu tworzonej przez te utwory aury radosnego świętowania. Będzie to zarówno muzyka orkiestrowa o bardziej klasycznym rodowodzie (takich kompozytorów, jak Händel, Mozart, Moniuszko, Holst i Coleridge-Taylor), jak też współczesne brzmienia Fantazji na Boże Narodzenie ukraińskiej kompozytorki Bohdany Frolyak oraz jazzowe aranżacje Dziadka do orzechów autorstwa Duke’a Ellingtona i Billy’ego Strayhorna. Wybrany na tę okazję repertuar – różnorodne orkiestrowe obrazki – ma zatrzymać na chwilę słuchaczy, obdarzyć ich chwilą zadumy, ale także wywołać u nich pogodny, przedświąteczny nastrój.  

Zaczniemy od szalonych harców na śniegu, czyli uwertury Bajka (1848) Stanisława Moniuszki, znanej również pod tytułem Opowieść zimowa. Jedna z młodych słuchaczek tego utworu na niedawnym Festiwalu Szalone Dni Muzyki określiła jego charakter jako „łapanie motyli na śniegu”. Oby w tym roku święta miały ten niepowtarzalny, bajkowo-zimowy wymiar! Po niej nastąpi Muzyka ogni sztucznych (1749) Georga Friedricha Händla – ceremonialna uwertura tej barokowej i królewskiej muzyki wprowadza w podniosły stosownie do świąt nastrój.  

W dalszej części programu skoncentrujemy się na opozycji tego, co wysokie i niskie, tak typowej dla scen bożonarodzeniowych. Flet (tradycyjnie kojarzony z pasterzami) zestawiony zostanie z niebiańskimi tonami harfy. To instrumenty, które do dziś zajmują w muzyce francuskiej miejsce wyjątkowe. Zabrzmią one razem w podwójnym koncercie Mozarta z 1778 roku. Muzyka ta ma powab paryskiego salonu, dla którego powstała. Z kolei Symfonia pasterska Händla jest jedynym – poza uwerturą – instrumentalnym fragmentem jego słynnego oratorium Mesjasz (1741). Wprowadza postaci pasterzy (zaspanych jeszcze: stąd gatunek kołysanki) tuż przed pojawieniem się anielskich zastępów, które ogłaszają „chwałę na wysokości”. Tę sekcję programu zakończy żywiołowa St. Paul’s Suite (1912/13) Gustava Holsta, utwór, którego tradycyjne tematy przywołują wiejską zabawę na angielskiej prowincji. Co charakterystyczne, wszystkie trzy utwory napisane są w tonacji C-dur – kojarzonej w przeszłości z czystością, niewinnością czy prostotą, ale także królewskim majestatem.  

Ostatnia część koncertu to już muzyka wprost tworzona z myślą o Bożym Narodzeniu. W roku 1960 Duke Ellington i Billy Strayhorn zaaranżowali suitę do baletu Dziadek do orzechów na orkiestrę jazzową. Sinfonia Varsovia wykona jej wersję orkiestrową w opracowaniu amerykańskiego dyrygenta Jeffa Tyzika. Następnie zabrzmi symfoniczna Christmas Overture (1908) czarnego kompozytora brytyjskiego z przełomu XIX i XX wieku. Samuela Coleridge’a-Taylora inspirowały dawne kolędy angielskie, usłyszymy tu także charakterystyczne bicie londyńskiego Big Bena. Koncert zakończy Fantazja na Boże Narodzenie ukraińskiej kompozytorki Bohdany Frolyak (ur. 1968). W utworze napisanym dla Sinfonii Varsovii specjalnie na tę okazję autorka zawarła motywy kolęd ukraińskich, a wprawne ucho rozpozna też inne źródła świątecznych inspiracji.