28.11
sobota / 20:00
2020
wstęp wolny
28.11.2020
sobota / 20:00

Oddźwięki. Nowa muzyka polska

Koncert orkiestrowy
wstęp wolny
wstęp wolny

Koncert rozpocznie Entrata Pendereckiego. W tej pochodzącej z lat 90. fanfarze na instrumenty dęte i kotły można odnaleźć zalążki idei, którą kompozytor rozwijał w kolejnych, wielkich dziełach – dążenie do przejrzystej formy przy zachowaniu wyrafinowanych środków muzycznej ekspresji. Po nim zabrzmi enigmatyczne Huis Clos Bassema Akiki. Utwór powstał podczas wiosennego lockdownu, zawiera wątki psychologiczno-filozoficzne, odnosi się do dramatu Przy drzwiach zamkniętych Jean-Paula Sartre’a.

W programie wydarzenia są także dwa utwory napisane z myślą o Polskiej Orkiestrze Kameralnej, poprzedniczce Sinfonii Varsovii, i Jerzym Maksymiuku. Pierwszy to La novella d’inverno (Winter’s Tale) Marty Ptaszyńskiej, inspirowany malarstwem surrealistów – artystka za pomocą dźwięków odmalowuje barwne krajobrazy. Drugi to Wyspy Eugeniusza Knapika,  przedstawiciela „pokolenia stalowolskiego”, próba uchwycenia pejzażu dźwiękowego morza, zapisu chwili, kiedy na horyzoncie pojawia się i znika ląd otoczony wodą.

W muzyczny dialog z Entratą Pendereckiego wejdzie utwór Analogies na 4 waltornie, 4 trąbki, 4 puzony, 4 perkusje Bogusława Schaeffera, wszechstronnego artysty, kompozytora, dramaturga, muzykologa i grafika, „ojca nowej muzyki polskiej”, który do końca życia pozostał zwolennikiem awangardy, przekładając nieustanne poszukiwanie nowości nad harmonię, piękno i emocje. Takie są też Analogies – wymagające, eksperymentujące z brzmieniem.

Niekwestionowanym wydarzeniem będzie przywrócenie do muzycznego obiegu Dikolon Barbary Buczek (Buczkówny), wybitnej, lecz zapomnianej uczennicy Schaeffera. Dotąd utwór prawdopodobnie wykonano tylko raz, w latach 80. Na przekór stanowi wojennemu i ciężkiej chorobie, kompozytorka stworzyła żywiołowy i mieniący się kolorami świat dźwięków z wyszczególnionymi solowymi fragmentami wybranych instrumentów.

Koncert będzie transmitowany na kanale YouTube i Facebooku Sinfonii Varsovii.

Przed koncertem na YouTubie i Facebooku Sinfonii Varsovii odbędzie się spotkanie z Martą Ptaszyńską, Bassemem Akiki i badaczem twórczości Barbary Buczek, Tomaszem Biernackim, które poprowadzi Jacek Hawryluk. Początek rozmowy o godz. 19:00.

Wykonawcy

Sinfonia Varsovia
Bassem Akiki
dyrygent

Program [60']

Krzysztof Penderecki Entrata
Bassem Akiki Huis Clos
Eugeniusz Knapik Wyspy
Bogusław Schaeffer Analogies na 4 waltornie, 4 trąbki, 4 puzony, 4 perkusje
Marta Ptaszyńska Winter’s Tale
Barbara Buczek Dikolon

 

W 2020 roku dla muzyków Sinfonii Varsovii zostały zakupione dwa koncertowe fagoty. Zakup został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Partnerzy

  • Logo Fundusz Wsparcia Kultury
    Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19