21.10
sobota / 19:00
2023
zapisy wstęp wolny
21.10.2023
sobota / 19:00

Czworo do… kwartetu. Cykl koncertów kameralnych „Od tria do oktetu”

Wawerskie Centrum Kultury, Żegańska 1A, 04-713 Warszawa
Koncert kameralnyPoza siedzibą
zapisy wstęp wolny
zapisy wstęp wolny

Dlaczego Grieg i Schubert nie ukończyli swoich kwartetów? W jaki sposób przegrana w prestiżowym konkursie kompozytorskim pozwoliła twórcy słynnego Bolera zaistnieć na scenie międzynarodowej? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukiwać będziemy podczas pierwszego koncertu cyklu kameralnego Sinfonii Varsovii w Wawerskim Centrum Kultury. Tam gdzie odpowiedź jest ciszą, zabrzmi muzyka w wykonaniu kwartetu smyczkowego Sinfonia Varsovia Camerata, składającego się z najmłodszych członków Sinfonii Varsovii.

Zespół powstał w 2019 roku jako zespół smyczkowy o zmiennym składzie. Jego trzon stanowi kwartet smyczkowy pod kierownictwem artystycznym Adama Siebersa, II koncertmistrza Sinfonii Varsovii. Repertuar zespołu rozciąga się od klasycyzmu po muzykę najnowszą i – w zależności od wymagań wykonywanych utworów – może być poszerzany. Sinfonia Varsovia Camerata zadebiutowała na arenie międzynarodowej podczas Festiwalu La Folle Journée de Nantes w 2020 roku. Ich interpretacja koncertów fortepianowych Beethovena w wersjach kameralnych spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. W Polsce najczęściej występuje w ramach festiwali (min. Festiwal Ogrody Muzyczne, Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu, TEDx) i cykli kameralnych organizowanych przez swoją orkiestrę, w tym cykli muzyki współczesnej. Wkrótce po koncercie w Wawerskim Centrum Kultury będzie miało miejsce bardzo ważne wydarzenie w artystycznym życiu zespołu: już 29 października Sinfonia Varsovia Camerata zadebiutuje w sali kameralnej słynnej Elbphilharmonie w Hamburgu, prezentując ten sam program.

Wykonawcy

Sinfonia Varsovia Camerata:

Adam Siebers I skrzypce
Karolina Gutowska II skrzypce
Mateusz Doniec altówka
Krystyna Wiśniewska wiolonczela 

Łukasz Strusiński prowadzenie

Program [65']

Edvard Grieg II Kwartet smyczkowy F-dur EG 117 [16’]
I. Sostenuto – Allegro vivace e grazioso
II. Allegro scherzando
Franz Schubert Quartettsatz c-moll D.703 [9’]
I. Allegro assai
Maurice Ravel Kwartet smyczkowy F-dur [32’]
I. Allegro moderato
II. Assez vif, très rythmé
III. Très lent 
IV. Vif et agité

 

O orkiestrze Sinfonia Varsovia można powiedzieć bardzo wiele na różne sposoby: że to orkiestra warszawska i międzynarodowa zarazem, że najczęściej spośród polskich orkiestr podróżuje koncertowo po świecie, że jest jednym z tych zespołów orkiestrowych z Polski, które są szeroko rozpoznawane jako jedne z najlepszych oraz że, prezentując najwyższą jakość artystyczną, orkiestra z dumą nosi w nazwie Warszawę.

W przededniu 40-lecia orkiestry przypadającego na rok 2024 warto pamiętać o poprzedniczce Sinfonii Varsovii – kameralnej, smyczkowej i mistrzowskiej Polskiej Orkiestrze Kameralnej Jerzego Maksymiuka. Choć z tamtego legendarnego składu w obecnej Sinfonii Varsovii już nikt nie pozostał, ciągle żywa jest pamięć i praktyka muzykowania w małych kameralnych składach. O Sinfonii Varsovii można zatem powiedzieć jeszcze, że jej wyjątkowa jakość artystyczna wiele zawdzięcza umiejętności gry w składach kameralnych. Muzycy orkiestry bardzo chętnie tworzą takie formacje ze świadomością, że wpływa to na jakość muzykowania całej orkiestry.

W ramach cyklu Od tria do oktetu organizowanego tej jesieni przez Fundację Ogrody Muzyczne w Wawerskim Centrum Kultury słuchacze zapoznają się z trzema zespołami kameralnymi Sinfonii Varsovii. Będą to dwa ansamble złożone z młodych muzyków orkiestry: kwartet smyczkowy Sinfonia Varsovia Camerata (21 października) i utworzone niedawno z okazji międzynarodowego projektu Interakcje/Integracje trio smyczkowe (17 listopada), jak również Sinfonia Varsovia Wind Quintet, w którego skład wchodzą liderzy grupy instrumentów dętych drewnianych (1 grudnia).

Program koncertów jest dobrany tak, by zadowolić zarówno początkującego, jak i wytrawnego słuchacza. Wprowadza w świat „rozmowy instrumentów” – jak często określa się muzykę kameralną. Koncertom towarzyszyć będzie komentarz do wykonywanej muzyki przygotowany przez Łukasza Strusińskiego, kierownika działu programowego Sinfonii Varsovii.