Bilety w cenie 10 zł.
Bilety w cenie 10 zł.
Jakub Haufa skrzypce
Dominika Haufa skrzypce
Karol Sikora klarnet, klarnet basowy
Piotr Kostrzewa rototomy, kotły, multiperkusja
Łukasz Chrzęszczyk fortepian*
*gościnnie
Agata Kwiecińska prowadzenie
Krzysztof Penderecki Trzy miniatury na klarnet i fortepian
Mitchell Peters Cztery utwory na kotły (Tribal serenade, Scherzo, The Storm, Rondino)
Krzysztof Penderecki Taniec na skrzypce solo
Sergiusz Prokofiew Sonata C-dur na dwoje skrzypiec op. 56
Krzysztof Penderecki Vivace na klarnet basowy i roto tomy
Krzysztof Penderecki I Sonata na skrzypce i fortepian
W programie majowego koncertu znajdą się utwory na skrzypce, klarnet, klarnet basowy, kotły i rototomy. Oprócz kompozycji Krzysztofa Pendereckiego usłyszymy dzieła Sergiusza Prokofiewa oraz Mitchella Petersa.
Jako pierwsze zabrzmią Trzy miniatury na klarnet i fortepian polskiego kompozytora. Cykl, napisany w 1956 roku z myślą o Władysławie Kosieradzkim, swoją premierę miał dopiero w 1992. Złożony jest z trzech kontrastujących ze sobą utworów w tempach allegro, andante cantabile oraz allegro ma non troppo. Jego interpretację przedstawią Karol Sikora i Łukasz Chrzęszczyk.
Numer drugi w programie to cztery utwory Mitchella Petersa, wybitnego amerykańskiego perkusisty, pedagoga i kompozytora. Podczas majowego koncertu usłyszymy kompozycje na kotły: Tribal serenade, Scherzo, The Storm, Rondino, w których, jak w wielu utworach Pendereckiego, twórca podejmuje próbę przekroczenia tradycyjnych form wykonawstwa. Na kotłach zagra Piotr Kostrzewa.
Taniec na skrzypce solo to krótka, pełna wigoru kompozycja Pendereckiego, którą wykona Dominika Haufa. W następnym utworze do skrzypaczki dołączy Jakub Haufa, by zaprezentować interpretację Sonaty na dwoje skrzypiec Sergiusza Prokofiewa. Utwór skomponowany na zamówienie paryskiego towarzystwa muzycznego Triton, którego misją było prezentowanie nowej muzyki kameralnej, swoje prawykonanie miał w 1935 roku. Kompozycja w formie sonaty da chiesa zawiera w sobie pierwiastki, które interesowały także Pendereckiego: nowoczesność i tradycję.
Kolejne dzieło Krzysztofa Pendereckiego Vivace na klarnet basowy i rototomy (1994) to utwór, w którym nieustępliwa linia basu wraz z nagłymi wejściami rototomów tworzą zaskakujący dialog. Usłyszymy go w wykonaniu Karola Sikory i Piotra Kostrzewy.
Ostatnią pozycją w programie będzie I Sonata na skrzypce, której światowe prawykonanie odbyło się w 1980, choć powstała już w 1953, kiedy Penderecki pobierał lekcję u swojego pierwszego nauczyciela Stanisława Skołyszewskiego. Sonatę wykonają koncertmistrza Sinfonii Varsovii Jakuba Haufy oraz Łukasza Chrzęszczyka przy fortepianie.