27.10
piątek / 18:00
2023

fot. Bartek Barczyk

wstęp wolny
27.10.2023
piątek / 18:00

Sinfonia Varsovia Wind Quintet / Maciej Frąckiewicz

Nowa Miodowa, ul. Rakowiecka 21, Warszawa
Koncert kameralnyPoza siedzibą
wstęp wolny

fot. Bartek Barczyk

wstęp wolny

Wykonawcy

Maciej Frąckiewicz akordeon
Sinfonia Varsovia Wind Quintet:
Andrzej Krzyżanowski flet
Arkadiusz Krupa obój
Radosław Soroka klarnet
Henryk Kowalewicz waltornia
Piotr Kamiński fagot

Program [75']

Ferenc Farkas Régi magyar táncok a 17. századból (Dawne tańce węgierskie z XVII wieku) na kwintet dęty (1959) [10’]
I. Intrada: Allegro moderato
II. Lassú: Moderato, maestoso
III. Lapockás tánc: Allegro quasi scherzo
IV. Chorea: Moderato
V. Ugrós: Allegro
Stanisław Moniuszko Tańce góralskie z opery Halka (1858, oprac. na kwintet dęty Piotr Kamiński) [5’]
Paul Hindemith Kleine Kammermusik op. 24 nr 2 na kwintet dęty (1922) [14’]
I. Lustig. Mäßig schnelle Viertel
II. Walzer: Durchweg sehr leise
III. Ruhig und einfach
IV. Schnelle Viertel
V. Sehr lebhaft

 

 przerwa

 

Alexander von Zemlinsky Humoreske (Rondo) na kwintet dęty (1939) [5’]
Jacques Ibert Trois pièces brèves na kwintet dęty (1930) [8’]
I. Allegro
II. Andante
III. Assez lent – Allegro scherzando
Tomasz J. Opałka Laminar Circulations na kwintet dęty i akordeon [20’] *

 

* światowe prawykonanie – zamówienie Sinfonii Varsovii w ramach programu Zamówienia kompozytorskie NIMiT

Laminar Circulations

Tytuł kompozycji ma charakter paradoksalny. Warstwowość linearna zderza się z jej wymiarem cyrkularnym. Tworzywem konstytutywnym jest w tym wypadku powietrze, które nabiera wymiaru zarówno fizycznego, materialnego, jak i filozoficznego. Przepływ laminarny, jest kolateralny, bezkolizyjny, a jednocześnie zdehumanizowany, pozbawiony komponentu relacji. Cyrkularność wymusza zderzenia, jest burzliwa, turbulentna, generuje opór i napięcia.  Frenetyczny, ruchliwy i zmienny czas odzwierciedlony jest w strukturze utworu. Pobrzmiewa w nim również niepokój i lęk współczesnego człowieka, który chroni się przed rezystancją więzi w cyfrowej meta-rzeczywistości. 

Materia brzmieniowa połączonego kwintetu dętego i akordeonu jest fascynująca. Tradycyjnie bywa wykorzystywana w sposób nie oddający w pełni potencjału kolorystycznego tego zestawienia. Szukając kolorystyki morfującej, pociągającej poprzez swoją zmienność i nieprzewidywalność, jednocześnie spójnej i heterogenicznej, powracam w utworze do moich poszukiwań w zakresie barwy, jej spójności, rozwarstwiania, dekonstrukcji i ponownej agregacji. 

– Tomasz J. Opałka

 

SINFONIA VARSOVIA WIND QUINTET

Sinfonia Varsovia Wind Quintet to klasyczny kwintet dęty w składzie: flet, obój, klarnet, waltornia i fagot. Zespół powstał w 2010 roku z oddolnej inicjatywy muzyków orkiestry. Tworzą go soliści sekcji dętej Sinfonii Varsovii, muzycy z osiągnięciami o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Zespół koncertował m.in. na festiwalu pianistycznym La Roque-d’Anthéron i festiwalu La Folle Journée w Nantes. W skład zespołu wchodzą: Andrzej Krzyżanowski (flet), Arkadiusz Krupa (obój), Radosław Soroka (klarnet), Henryk Kowalewicz (waltornia), Piotr Kamiński (fagot).

 W repertuarze SVWQ obok klasycznych pozycji na ten skład ważne miejsce zajmuje twórczość polskich kompozytorów XX wieku, takich jak m.in. Grażyna Bacewicz, Wojciech Kilar, Andrzej Panufnik czy Józef Świder. Nagranie kwintetów Bacewicz i Panufnika pojawiło się na wydanej w rok 2021 płycie Chamber Way. Zespół jest również otwarty na opracowania oraz muzykę filmową i rozrywkową. Chętnie bierze udział w projektach skierowanych do najmłodszych słuchaczy.

W monograficznym programie Sinfonia Varsovia Wind Quintet obok tańców góralskich z opery Halka Stanisława Moniuszki zabrzmią dawne tańce węgierskie w opracowaniu Ferenca Farkasa. Pozostałą część programu stanowić będą klasyczne, XX-wiecznie pozycje repertuaru na kwintet instrumentów dętych drewnianych kompozytorów z kręgu muzyki francuskiej (Ibert), austriackiej (Zemlinsky) i niemieckiej (Hindemith). Większość kompozycji tworzących program wieczoru charakteryzuje się lekkością i pogodnym wyrazem. Koncert zwieńczy światowa premiera specjalnie napisanej na tę okazję nowej kompozycji Tomasza J. Opałki, w której do Sinfonia Varsovia Wind Quintet dołączy akordeonista Maciej Frąckiewicz.