17.11
piątek / 19:00
2023
zapisy wstęp wolny
17.11.2023
piątek / 19:00

Raz, dwa, trzy – tańce na smyczki. Cykl koncertów kameralnych „Od tria do oktetu”

Wawerskie Centrum Kultury
Koncert kameralnyPoza siedzibą
zapisy wstęp wolny
zapisy wstęp wolny

Letnie muzyczne reminiscencje w wykonaniu tria smyczkowego młodych muzyków Sinfonii Varsovii i Akademii Sinfonia Varsovia rozświetlą nieco listopadowy wieczór w Wawerskim Centrum Kultury. Trio w składzie skrzypce, altówka i wiolonczela powstało specjalnie na potrzeby projektu, który Sinfonia Varsovia prowadziła ostatniego lata w Norwegii. Zgodnie z jego założeniami młodzi muzycy mieli okazję koncertować w bardzo różnych okolicznościach: grali na festiwalu w Stavanger, ale też dla uchodźców ukraińskich, współpracowali z norweskimi i polskimi muzykami ludowymi, grali na potańcówce i na kamionkowskim podwórku… Poza muzyką łączy ich więc zamiłowanie do przygody. W przygotowanym programie dominują formy taneczne i inspiracje z różnych tradycji od Skandynawii i krajów bałtyckich po muzykę Europy Centralnej. Na początku koncertu każdy z muzyków zaprezentuje się w utworze solowym oraz – zgodnie z tytułem cyklu – w duecie. 

Wykonawcy

Karolina Gutowska skrzypce
Julia Iwanciw-Gąsior skrzypce, altówka
Mateusz Błaszczak wiolonczela

 Łukasz Strusiński prowadzenie

Program [65']

Johann Sebastian Bach Gigue (cz. VI) z II Suity wiolonczelowej d-moll BWV 1008 [3’]
Max Reger Vivace (cz. II) z III Suity e-moll op. 131d na altówkę solo (wybór) [3’]
Grażyna Bacewicz Kaprys polski na skrzypce solo [3’]
Pēteris Vasks Summer Dances na dwoje skrzypiec (cz. I–IV, VI) [8’]
Jean Sibelius Prelude (cz. I), Andante con moto (cz. II), Gigue (cz. IV) z Suity na trio smyczkowe A-dur [9’]
Zoltán Kodály Intermezzo na trio smyczkowe [6’]
Ernő Dohnányi Marcia. Allegro (cz. I) i Rondo (Finale). Allegro vivace (cz. V) z Serenady na trio smyczkowe C-dur op. 10 [7’]

 

O orkiestrze Sinfonia Varsovia można powiedzieć bardzo wiele na różne sposoby: że to orkiestra warszawska i międzynarodowa zarazem, że najczęściej spośród polskich orkiestr podróżuje koncertowo po świecie, że jest jednym z tych zespołów orkiestrowych z Polski, które są szeroko rozpoznawane jako jedne z najlepszych oraz że, prezentując najwyższą jakość artystyczną, orkiestra z dumą nosi w nazwie Warszawę.

W przededniu 40-lecia orkiestry przypadającego na rok 2024 warto pamiętać o poprzedniczce Sinfonii Varsovii – kameralnej, smyczkowej i mistrzowskiej Polskiej Orkiestrze Kameralnej Jerzego Maksymiuka. Choć z tamtego legendarnego składu w obecnej Sinfonii Varsovii już nikt nie pozostał, ciągle żywa jest pamięć i praktyka muzykowania w małych kameralnych składach. O Sinfonii Varsovii można zatem powiedzieć jeszcze, że jej wyjątkowa jakość artystyczna wiele zawdzięcza umiejętności gry w składach kameralnych. Muzycy orkiestry bardzo chętnie tworzą takie formacje ze świadomością, że wpływa to na jakość muzykowania całej orkiestry.

W ramach cyklu Od tria do oktetu organizowanego tej jesieni przez Fundację Ogrody Muzyczne w Wawerskim Centrum Kultury słuchacze zapoznają się z trzema zespołami kameralnymi Sinfonii Varsovii. Będą to dwa ansamble złożone z młodych muzyków orkiestry: kwartet smyczkowy Sinfonia Varsovia Camerata (21 października) i utworzone niedawno z okazji międzynarodowego projektu Interakcje/Integracje trio smyczkowe (17 listopada), jak również Sinfonia Varsovia Wind Quintet, w którego skład wchodzą liderzy grupy instrumentów dętych drewnianych (1 grudnia).

Program koncertów jest dobrany tak, by zadowolić zarówno początkującego, jak i wytrawnego słuchacza. Wprowadza w świat „rozmowy instrumentów” – jak często określa się muzykę kameralną. Koncertom towarzyszyć będzie komentarz do wykonywanej muzyki przygotowany przez Łukasza Strusińskiego, kierownika działu programowego Sinfonii Varsovii.