Avri Levitan altowiolista i założyciel programu Musethica
Yamen Saadi gość specjalny, skrzypek i koncertmistrz Wiedeńskich Filharmoników
Seminarium Sztuka ćwiczenia jest nieodłącznym elementem Musethiki, międzynarodowego programu, który za cel stawia sobie kształcenie młodych kameralistów, tak aby stali się świadomymi, zaangażowanymi społecznie muzykami.
Będąc od czterech lat polskim partnerem projektu Musethica, Sinfonia Varsovia organizuje Sztukę ćwiczenia we współpracy z Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie. Z potrzeby udostępnienia merytorycznych walorów seminarium możliwie jak najszerszej grupie, ma ono formę spotkania otwartego dla wszystkich chętnych.
Spotkanie będzie łączyć część wykładową z częścią, podczas której muzycy będą mogli wymienić się spostrzeżeniami dotyczącymi praktyki ćwiczenia na instrumencie. Rozmowa o zarówno pozytywnych, jak i negatywnych doświadczeniach będzie cenna dla wszystkich zaangażowanych. Zachęcamy uczestników do dzielenia się własnymi pomysłami i metodami ćwiczenia.
Językiem spotkania jest angielski.
Celem seminarium jest wspólne zgłębienie tematu dobrze znanego każdemu muzykowi, jakim jest umiejętność ćwiczenia. To od dzieciństwa stały element codzienności muzyka, tak prozaiczna część jego życia, że czasami traktuje się ją bezrefleksyjnie, nie myśli się aktywnie, czy robi się to w najlepszy możliwy sposób. Ważne jest, by o tym rozmawiać – tak z młodszymi muzykami, jak też z ich rodzicami – i dzielić się z nimi własnymi doświadczeniami. Warto wspólnie rozważać, jak podchodzić do ćwiczeń zarówno indywidualnych, jak i w grupach.
W ramach Musethiki muzycy uczą się gry nie tylko za zamkniętymi drzwiami w trakcie prób, lecz także dając szereg występów dziennie przed różnymi publicznościami. Podczas seminarium tutorzy prowadzący program omówią proces przygotowania do występu, podejmą aspekty kluczowe dla praktyki ćwiczenia, wybrane spośród poniższych:
Powrót do podstaw. Jaki jest nasz cel jako wykonawców? Co chcemy zrobić, gdy gramy dla publiczności? Dowiesz się, jak ożywić utwór muzyczny i czego to od nas wymaga.
Nasze muzyczne życzenia. Porozmawiamy o tym, jak ważne jest posiadanie jasnej wizji wykonania każdej nuty i jak istotne jest do tego zrozumienie struktury utworu. Jak przy tym uszanować intencje kompozytora, przekazane w samym tekście muzycznym?
Co oznacza technika? Jak rozwijamy niezbędne umiejętności motoryczne? Porozmawiamy o tym, jak technika powinna wspierać naszą wyobraźnię muzyczną i jak ważna jest koordynacja w kształtowaniu frazy muzycznej.
Co słyszy publiczność? Zbadamy różnicę między tym, co myślimy, że robimy, a tym, co faktycznie słyszy publiczność. Jak odbierają wykonanie ci, którzy nie są zaznajomieni z muzyką klasyczną? Jak poznać rzeczywisty efekt muzyczny naszego wykonania? I jak podejmować odpowiednie decyzje w oparciu o tę wiedzę, by pokierować odbiorem słuchaczy?
Znaczenie słuchania. Choć brzmi to prosto, świadome słuchanie jest kluczem zarówno do udanych ćwiczeń, jak i pomyślnych występów. Porozmawiamy o tym, jak możemy poprawić nasze umiejętności słuchania i co – obok strachu, stresu i konieczności bycia ocenianym – może odciągać nas od prawdziwego słuchania siebie i innych.
Jak należy ćwiczyć? Jaka jest idealna długość sesji treningowej i co powinna ona obejmować? Omówimy wartość powolnego ćwiczenia: dlaczego jest ono ważne i jak robić to skutecznie.
Jak powinny wyglądać ćwiczenia zespołowe? Jak powolne ćwiczenie może być zastosowane do prób grupowych? Jak efektywnie pracować jako zespół?
Jak rozwinąć silną koncentrację? Jak regularnie osiągać intensywne skupienie? Wiemy, że ćwiczenie bez skupienia często pogarsza naszą grę. Czy krótsze sesje treningowe mogą pomóc w budowaniu koncentracji?
Różne elementy muzyki. Czy powinniśmy ćwiczyć osobno takie aspekty muzyki, jak intonacja, rytm, barwa, dynamika, artykulacja i harmonia? Porozmawiamy o najlepszym sposobie podejścia do tych elementów.
Ćwiczenie przez powtarzanie. Powtarzanie jest powszechną metodą ćwiczeń, ale czy zawsze najlepszą? Omówimy, w jaki sposób automatyczne powtarzanie może czasami przynosić efekt przeciwny do zamierzonego. Czemu może to prowadzić do błędów i frustracji?