15.04
poniedziałek / 19:30
2024
15.04.2024
poniedziałek / 19:30

Timeless Film Festival: muzyka z filmu „Io”

Filharmonia Narodowa, Jasna 5, 00-950 Warszawa
Poza siedzibą

Wykonawcy

Sinfonia Varsovia
Michał Klauza dyrygent

Orkiestra Sinfonia Varsovia wykona wielokrotnie nagradzaną muzykę wybitnego kompozytora Pawła Mykietyna do filmu Io w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Utwory Mykietyna stanowią integralną, organiczną część opowieści o samotniczej podróży osiołka przez Polskę i Europę, którą oglądamy z perspektywy łagodnego zwierzęcia. Majstersztyk mistrza polskiego kina to kameralna ośla opera o okrucieństwie, obojętności, ale też ludzkim – i nie tylko – pragnieniu dobra. Skolimowski stworzył brawurowe, zaskakujące i nowatorskie  wizualnie kino drogi. Pokonuje ją nieparzystokopytny eksplorator, gotowy na przyjęcie ciosów od świata, ale też szukający ciepła, bezpieczeństwa i zrozumienia.

Muzyka Mykietyna wspiera lub kontrapunktuje niezapomniane obrazy z Io, łącząc instrumenty skrzypcowe z mroźnymi dęciakami i elektroniką. Za swoją ścieżkę dźwiękową kompozytor otrzymał m.in. Cannes Soundtrack Award, Europejską Nagrodę Filmową za muzykę do pełnometrażowego filmu fabularnego oraz nagrodę Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles

O wyzwaniach związanych z tworzeniem pejzażu dźwiękowego do Io Mykietyn mówił w wywiadzie przeprowadzonym przez Rafała Zielińskiego: „Komponując muzykę do filmu, zawsze pytam, o czym to jest, kto gra, kim jest bohater, co przeżywa. Tymczasem postawienie w tej roli zwierzęcia totalnie zmienia tę optykę”. Przyjęcie innej niż ludzka perspektywy zaowocowało nieoczywistą muzyczną fakturą i zagadkowymi brzmieniami, które usłyszymy na żywo podczas wyjątkowego wieczoru w Filharmonii Narodowej.

Sebastian Smoliński

 

Paweł Mykietyn – kompozytor urodzony w 1971 roku w Oławie. W 1997 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w klasie kompozycji profesora Włodzimierza Kotońskiego. Autor dwóch oper, utworów symfonicznych, kameralnych, wokalnych i elektronicznych. Począwszy od 1996 roku skomponował muzykę do większości spektakli  teatralnych w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Jest także autorem muzyki do filmów m.in. Andrzeja Wajdy, Małgorzaty Szumowskiej i Šarūnasa Bartasa. W 2001 roku otrzymał Nagrodę Kulturalną Śląska Kraju Dolnej Saksonii. Za muzykę do filmu Essential Killing Jerzego Skolimowskiego otrzymał w 2012 roku Prix France Musique Sacem. W 2022 roku został wyróżniony Cannes Soundtrack Award oraz Europejską Nagrodą Filmową za ścieżkę dźwiękową do Io Skolimowskiego.