25.03
poniedziałek / 19:00
2024
25.03.2024
poniedziałek / 19:00

Pinchas Zukerman / 40 lat Sinfonii Varsovii

Teatr Wielki - Opera Narodowa
Koncert orkiestrowyPoza siedzibą

Wykonawcy

Sinfonia Varsovia
Pinchas Zukerman dyrygent, skrzypce

Program

Edward Elgar Serenada e-moll op. 20 na orkiestrę smyczkową [12’]
I. Allegro piacevole
II. Larghetto
III. Allegretto
Wolfgang Amadeus Mozart V Koncert skrzypcowy A-dur K.219 [31’]
I. Allegro aperto
II. Adagio
III. Rondeau: Tempo di menuetto

 

przerwa

 

Felix Mendelssohn-Bartholdy IV Symfonia A-dur op. 90 Włoska [27’]
I. Allegro vivace
II. Andante con moto
III. Con moto moderato
IV. Saltarello: Presto

Pinchas Zukerman wiolinista, altowiolista, dyrygent

Dzięki imponującej, trwającej od pięciu dekad karierze, Pinchas Zukerman stał się jednym z najbardziej pożądanych i wszechstronnych muzyków – solistą (skrzypce i altówka), dyrygentem oraz kameralistą. Dał się poznać jako wirtuoz, podziwiany za ekspresyjny liryzm gry, wyjątkowe piękno brzmienia i nienaganną muzykalność przejawiającą się w jego dyskografii obejmującej ponad 100 albumów, które przyniosły mu dwie nagrody Grammy i 21 nominacji.

Najważniejsze wydarzenia tego sezonu obejmują występy z orkiestrą i recitale muzyki kameralnej, w tym z uznanym Zukerman Trio w Hiszpanii, Danii, Szwecji i Francji, a także debiut w Wolf Trap z wiolonczelistką Amandą Forsyth i pianistą Stephenem Michaelem Brownem. Za granicą wystąpi między innymi z Adelaide Symphony, Orchestre National de Lyon (we Francji i podczas trasy koncertowej w Hiszpanii), Bamberg Symphony z Lahavem Shanim, Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia (w Rzymie i Salzburgu), Israel Philharmonic, L’Orchestra di Padova e del Veneto we Włoszech oraz English Chamber Orchestra w Elbphilharmonie Hamburg. Po bardzo udanej trasie koncertowej w Hiszpanii w zeszłym sezonie jako solista z Sinfonią Varsovią, Zukerman ponownie dołączy do orkiestry w tym sezonie jako jej dyrygent.

Wśród ostatnich ważnych wydarzeń zaliczyć można występy z Dallas Symphony Orchestra, English Chamber Orchestra, Deutsche Radio Philharmonie, Mannheimer Philharmoniker, Adelaide Symphony, Orchestre National de Lyon oraz orkiestrami z Walencji, Sinfonią Varsovią, Castilla y León z Hiszpanii, Israel Philharmonic i Barcelona Symphony Orchestra. Koncerty muzyki kameralnej odbywały się w Japonii, Włoszech, Francji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Zukerman oraz wiolonczelistka Amanda Forsyth współpracowali z przyjaciółmi i znajomymi z Jerusalem String Quartet w programach sekstetowych wykonywanych zarówno w Izraelu, jak i Stanach Zjednoczonych. Wraz z Amandą Forsyth występował także z English Chamber Orchestra, Praską Orkiestrą Symfoniczną, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia oraz Reading i New Bedford Symphonies. Wraz z Zukerman Trio odwiedził festiwale muzyki kameralnej w Ravinii, Aspen i Amelia Island, a także Parlance Chamber Concerts w New Jersey oraz Washington and Lee University w Lexington w stanie Wirginia.

Jako zaangażowany nauczyciel i mistrz młodych muzyków przez ponad 25 lat pełnił funkcję przewodniczącego Pinchas Zukerman Performance Program w Manhattan School of Music, a także uczył w renomowanych instytucjach m.in. w Wielkiej Brytanii, Izraelu, Chinach i Kanadzie. W tym sezonie kontynuuje swoją rolę jako artystyczny i główny partner edukacyjny Dallas Symphony Orchestra, współpracując z DSO w partnerstwie z Southern Methodist University’s Meadows School of the Arts, aby zapewnić intensywne sesje mentoringowe i szkoleniowe dla studentów muzyki.

Jako mentor zainspirował całe pokolenia młodych muzyków, którzy osiągnęli wybitne sukcesy jako koncertujący artyści, pedagodzy i kierownicy festiwali muzycznych na całym świecie. Zukerman otrzymał doktoraty honoris causa od Brown University, Queen’s University w Kingston, Ontario i University of Calgary, a także National Medal of Arts od prezydenta Ronalda Reagana. Jest laureatem nagrody Isaaca Sterna za doskonałość artystyczną w muzyce klasycznej.

 

Październik 2023