Profesor doktor habilitowany, I koncertmistrz Sinfonii Varsovii. Prowadzi klasę skrzypiec oraz studiów orkiestrowych w Akademii Muzycznej w Poznaniu (będąc zarazem Kierownikiem i inicjatorem powstałej w roku 2020 Katedry Muzyki Orkiestrowej) oraz na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Urodzony w 1980 roku w Poznaniu, absolwent klasy skrzypiec prof. Jadwigi Kaliszewskiej, wszechstronny skrzypek o bogatym dorobku fonograficznym i koncertowym, laureat wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Zdobywca m.in. wyróżnienia w finale XII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2001). Od 2003 roku jest I koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Varsovia, z którą wielokrotnie występował również jako solista z takimi artystami jak: Krzysztof Penderecki, Alexander Sladkovsky, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Marc Minkowski, Nigel Kennedy, Stefan Dohr, Albrecht Mayer, Daniel Hope. Jako koncertmistrz prowadził orkiestrę pod batutą takich dyrygentów jak: Lorin Maazel, Leonard Slatkin, Christoph Eschenbach, Krzysztof Penderecki, Jerzy Semkow, Lawrence Foster, Marek Janowski, Andrey Boreyko, Leopold Hager, Sylvain Camberling, Hubert Soudant, Alexander Sladkovsky, Robert Trevino. Nagrywał zarówno jako koncertmistrz i solista m.in. dla takich wytworni płytowych jak Deutsche Grammophon (z Albrechtem Mayerem – CD/DVD New Seasons), EMI (z Nigelem Kennedym – DVD Live a La Citadelle). Z Nigelem Kennedym występował także wielokrotnie jako wspołsolista z Polską Orkiestrą Kameralną oraz z “Das Collegium” z członkami Berliner Philharmoniker. W 2016 roku jako solista dokonał premierowego nagrania wersji na skrzypce i wiolonczelę Concerto doppio Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora. Płyta z tym utworem została nominowana do nagrody Fryderyk 2018.
Jakub Haufa jest bardzo często zapraszany jako gościnny koncertmistrz zarówno w Polsce, jak i zagranicą m.in. Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach, Tenerife Symphony Orchestra, Euskadi Orquesta w San Sebastian. W sezonie 2019/2020 wystąpił m.in. jako gościnny koncertmistrz takich orkiestr jak Malta Philharmonic, KBS Symphony Orchestra w Seulu. Jako solista i kameralista grał z takimi muzykami jak Daniel Hope (podczas Schleswig-Holstein Musik Festival), Radovan Vlatkovic (podczas Seoul International Music Festival). Natomiast w styczniu 2020 roku w Filharmonii Sudeckiej zaprezentował koncert z dziełami W.A. Mozarta występując w podwójnej roli solisty i dyrygenta. W sierpniu 2020 roku w Studio S1 dokonał nagrania Koncertu skrzypcowego Andrzeja Panufnika wspólnie z Sinfonią Varsovią pod batutą Maestro Jerzego Maksymiuka. Płyta Perfekcjonista z ww. nagraniem miała swoją premierę 9 kwietnia 2021, w dniu 85. urodzin Maestro Maksymiuka. Krążek otrzymał Fryderyka 2022 w kategorii muzyki koncertującej.
Od roku 2012 nieprzerwanie jest wykładowcą Akademii Sinfonia Varsovia, projektu służącego doskonaleniu gry orkiestrowej studentów i absolwentów polskich uczelni muzycznych. Jego absolwenci z Akademii Muzycznej w Poznaniu są laureatami ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych, a także jednocześnie muzykami bardzo dobrych orkiestr w kraju i za granicą. Należą do nich m.in. Maja Syrnicka (zastępca I koncertmistrza orkiestry Teatru w Oldenburgu), Sandra Haniszewska (I koncertmistrz Teatru Wielkiego w Poznaniu), Dorota Warcaba-Cieślińska (NOSPR).
W 2016 roku był oficjalnym komentatorem TVP Kultura podczas XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W 2016 roku został także odznaczony Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę, a w listopadzie 2020 roku otrzymał Nagrodę Rektora poznańskiej Akademii Muzycznej za wybitne osiągnięcia artystyczne. Postanowieniem z dnia 21 lipca 2021 roku Prezydent RP nadał mu tytuł profesora sztuki w dziedzinie sztuk muzycznych.
Gra na kopii skrzypiec Antonio Stradivari ex-Heifetz „Dolphin” z 1714 wykonanych przez Stephana von Baehr.