Jakub Waszczeniuk I trąbka

trąbki w Sinfonii Varsovii od 2005 roku

Urodził się w Dębnie. Ukończył z wyróżnieniem Średnią Szkołę Muzyczną w Gorzowie w klasie trąbki mgr Włodzimierza Kozłowskiego.

Jest absolwentem klasy trąbki prof. Igora Cecocho na Akademii Muzycznej we Wrocławiu (dyplom z wyróżnieniem).

W 2005 roku, jako student IV roku, rozpoczął pracę w orkiestrze Sinfonia Varsovia, w której zajmuje stanowisko pierwszego trębacza solisty.  Od tamtego czasu odbył z Sinfonią Varsovią kilkaset koncertów, występując w najbardziej prestiżowych salach świata.

Wielokrotnie koncertował również jako solista, m.in. z Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, Łódzkiej, Dolnośląskiej. 

W lipcu 2006 roku wystąpił jako solista na koncercie inauguracyjnym festiwalu Chopin i jego Europa. Wspólnie z Marthą Argerich i orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Alexandra Rabinowicha-Barakowsky’ego wykonał wówczas II Koncert na fortepian, trąbkę i orkiestrę smyczkową op. 35 Szostakowicza.

Współpracuje z orkiestrami: Sinfonietta Cracovia, Leopoldinum, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Orkiestra Filharmonii Łódzkiej, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej. 

Oprócz muzyki klasycznej, artysta wykonuje także muzykę rozrywkową. Współpracuje z orkiestrami rozrywkowymi Zygmunta Kukli i Tomka Szymusia oraz big bandem Krzysztofa Herdzina w charakterze lead trumpet. Występował z takimi artystami jak: Zbigniew Namysłowski, Ania Szarmach, Frank McComb, Ryszard Rynkowski, Adam Sztaba, Grażyna Łobaszewska, Lora Szafran.  

 

Nagrody i wyróżnienia

  • III nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Trębaczy w Kaliszu (2005)