Muzyczne tournée po Warszawie. Poznaj program XXIV Festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemy Miastu

Uwielbiany festiwal muzyki klasycznej powraca na mapę Warszawy! Podczas tegorocznej edycji Sinfonia Varsovia zagra w sześciu lokalizacjach, dając mieszkańcom i mieszkankom Warszawy okazję do doświadczenia przepięknej muzyki. Wyjątkowe koncerty odbędą się od 13 maja do 9 czerwca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Nowej Miodowej, Muzeum Historii Polski, Teatrze Lalka, Studiu Koncertowym Polskiego Radia oraz w Pawilonie Koncertowym Sinfonii Varsovii.

Sprzedaż biletów rozpocznie się już wkrótce.

O, RADOŚCI! Festiwal otworzymy 13 maja koncertem w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, gdzie Sinfonia Varsovia pod batutą Henrika Nánásiego wraz z Chórem Filharmonii Narodowej oraz solistami (Iwona Sobotka, Agnieszka Rehlis, Tadeusz Szlenkier, Tomasz Konieczny) wykona słynną IX Symfonię Beethovena. W koncercie inauguracyjnym usłyszymy również Warszawski Chór Obywatelski, który został stworzony z mieszkańców i mieszkanek Warszawy specjalnie na tę okazję. Jednym z najbardziej ekscytujących momentów tego wieczoru będzie wspólne wykonanie Ody do radości przez orkiestrę, solistów, chóry oraz… publiczność! Na początku koncertu dyrygent-rezydent Sinfonii Varsovii Daniel Mieczkowski przygotuje zgromadzoną na Sali Moniuszki widownię do odśpiewania hymnu europejskiej wspólnoty w języku polskim.

W programie festiwalu nie może zabraknąć koncertów familijnych z naszym przyjacielem smokiem Bazylkiem, z którym będziemy świętować Dzień Dziecka (1 czerwca) w Teatrze Lalka. Pięciu muzyków z kameralnego zespołu Sinfonia Varsovia Wind Quintet grających na flecie, oboju, klarnecie, fagocie i waltorni wybiera się w trasę koncertową po świecie, w której towarzyszyć im będzie sympatyczny smok Bazylek. Jakie czekają ich przygody?

18 maja w Nowej Miodowej spotkamy się z uczestnikami 12. edycji Akademii Sinfonia Varsovia, którzy zaprezentują się na scenie wraz z muzykami Sinfonii Varsovii. Jak brzmi legendarna III Symfonia Es-dur Eroica w wersji na 10 instrumentów? Jesteśmy przekonani, że doskonale.

Podczas koncertu w Audytorium Muzeum Historii Polski (28 maja) usłyszymy słynny Koncert skrzypcowy Korngolda, Tańce symfoniczne Rachmaninowa oraz polskie prawykonanie utworu Piotra Mossa Incontri na orkiestrę. Solistą tego wieczoru będzie koncertmistrz Sinfonii Varsovii Jakub Haufa. Koncert ten będzie równocześnie zwieńczeniem rocznej rezydencji młodego dyrygenta Daniela Mieczkowskiego.

4 czerwca w Studiu Koncertowym Polskiego Radia będziemy świadkami światowej premiery utworu Nielsa Rønsholdta. II Koncert wiolonczelowy Western nawiązuje zewnętrznie do Koncertu wiolonczelowego Schumanna, który również zabrzmi tego wieczoru. Orkiestrę poprowadzi Christopher Austin, a solistą będzie Jakob Kullberg.

Finał festiwalu zapowiada się jako prawdziwie spektakularne wydarzenie. INNY PUNKT SŁYSZENIA to eksperyment, który pozwoli publiczności usiąść w orkiestrze i doświadczyć koncertu z perspektywy muzyka. 9 czerwca w Pawilonie Koncertowym na Grochowskiej będzie można zasiąść obok skrzypiec, waltorni czy trąbki. Nietypowa formuła koncertu – trzy krótsze części i dwie dłuższe przerwy – umożliwi uczestnikom zmianę miejsca i perspektywy słuchania. Repertuar dobrany został w taki sposób, by najlepiej ukazać słuchaczom poszczególne grupy instrumentów i pozwolić od wewnątrz poczuć energię i napięcie w muzyce. 

 

Więcej informacji znajdziesz tutaj.