16.09
czwartek / 19:00
2021
16.09.2021
czwartek / 19:00

Koncert urodzinowy Sinfonii Varsovii

Teatr Wielki - Opera Narodowa, Plac Teatralny 1, Warszawa
Koncert orkiestrowyPoza siedzibą

Koncert będzie transmitowany na antenie Programu II Polskiego Radia.

Wykonawcy

Sinfonia Varsovia

Marek Janowski dyrygent

Program [95']

Ludwig van Beethoven IV Symfonia B-dur op. 60

Johannes Brahms IV Symfonia e-moll „Elegijna” op. 98

Sinfonia Varsovia po raz kolejny świętuje swoje urodziny na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.  

W tym roku zaprosiliśmy do współpracy wybitnego dyrygenta Marka Janowskiego. Dwa lata temu podczas Festiwalu Witolda Lutosławskiego „Łańcuch” to Maestro Janowski celebrował swoje urodziny z Sinfonią Varsovią. We wrześniu wraz z muzykami orkiestry stanie na scenie, by uczcić 37 lat naszej działalności.

Koncert urodzinowy będzie prawdziwym wydarzeniem dla miłośników muzyki symfonicznej. W programie znajdą się dwa dzieła wielkich niemieckich mistrzów, ukochane zarówno przez orkiestrę, jak i dyrygenta. Wykonywaliśmy bowiem oba utwory wielokrotnie. Kompozycje te znalazły się na nagraniach płytowych pod dyrekcją wybitnych artystów takich, jak: Jerzy Maksymiuk (1988), Yehudi Menuhin (1995), Jan Krenz (1996) czy Jerzy Semkow (2011).

W pierwszej części wieczoru usłyszymy IV Symfonię B-dur op. 60 Ludwiga van Beethovena uznawaną za jedno z niewielu dzieł kompozytora o radosnym charakterze. Napisana w 1806, po rewolucyjnej Eroice, a przed ukończeniem dramatycznej V Symfonii, odbierana jest przez słuchaczy jako ta, która przynosi harmonię i beztroski spokój.

Druga część wieczoru będzie należeć do muzyki Johannesa Brahmsa. Kompozytor w swojej czwartej i ostatniej konfrontacji z formą symfoniczną osiągnął szczyt warsztatowych umiejętności. W duchu Beethovena, Brahms udowadnia, że oszczędność środków może być źródłem wybitnej i poruszającej muzyki. Każda z czterech części utworu oparta jest na serii prostych motywów rozpoczynających, które prowadzą do kulminacji w słynnej czwartej części skomponowanej w formie passacaglii.

Pełna liryzmu i subtelnego humoru IV Symfonia Beethovena w połączeniu z obfitującą w napięcia i spektakularne zakończenie IV Symfonią Brahmsa gwarantuje przekrój muzycznych poruszeń.