02.09
czwartek / 19:00
2021
02.09.2021
czwartek / 19:00

Szymon Nehring, Sinfonia Varsovia, Aleksandar  Marković

Sinfonia Varsovia, ul. Grochowska 272, Warszawa
FestiwalKoncert orkiestrowy

Wykonawcy

Szymon Nehring fortepian

Sinfonia Varsovia

Aleksandar Marković dyrygent

Róża Światczyńska prowadzenie

Program [70']

Krzysztof Penderecki Chaconne in memoria del Giovanni Paolo II z Polskiego Requiem

Fryderyk Chopin II Koncert fortepianowy f-moll op. 21

Piotr Czajkowski  V Symfonia e-moll op. 64

Chaconne in memoria del Giovanni Paolo II (2005) to utwór w twórczości Krzysztofa Pendereckiego wyjątkowy. Ostatni akord jego Polskiego Requiem. Symboliczna „kropka nad i”, puenta pracy nad monumentalnym dziełem. Poruszający lament, poświęcony pamięci papieża Jana Pawła II, nabiera dziś wymiaru uniwersalnego. Każe zadumać się nad ulotnością życia, jego trwaniem i przemijaniem. To Penderecki, który trafia do wrażliwości każdego słuchacza. Piękny hołd, który Sinfonia Varsovia oddaje swemu zmarłemu Mistrzowi.

Słuchając Koncertu f-moll (1830) z czułością myślimy o młodym Frycku i jego warszawskich latach. To tutaj Chopin „biegał na teatr”, tu zachwycał swą wirtuozerią i rozmyślał o ukochanej Konstancji. Pięknej śpiewaczce, która natchnęła Larghetto z jego pierwszego koncertu. Wspomnienie młodzieńczej miłości, wizyt w operze i wakacji na wsi przenika to wczesne arcydzieło, którego piękno wzrusza nas niezmiennie do dziś. Jak zagra je Szymon Nehring, zwycięzca Konkursu im. Rubinsteina i finalista ostatniego Konkursu Chopinowskiego?

V Symfonia e-moll Piotra Czajkowskiego (1888) to dzieło o rysie fatalistycznym. Psychologiczny portret kompozytora w kryzysie wieku średniego. Na mrocznym tle sąsiadujących symfonii Piąta to jednak oaza liryzmu, z żarliwymi kantylenami, słowiańską melancholią i subtelnym walcem długo pozostającym w pamięci. I tylko ponury motyw losu powraca tu jak memento mori. Czy zdominuje tę romantyczną opowieść? I co wyczyta z niej dyrygent festiwalowego finału, maestro Aleksandar Marković?  

Róża Światczyńska

Sponsorzy

Patroni