29.07
czwartek / 19:00
2021
29.07.2021
czwartek / 19:00

Klaudiusz Baran, Jakub Haufa, Sinfonia Varsovia

Sinfonia Varsovia, ul. Grochowska 272, Warszawa
FestiwalKoncert orkiestrowy

Niewielka pula biletów będzie dostępna w sprzedaży w kasie biletowej przed koncertem.

Szczegóły dotyczące sprzedaży biletów.

Wykonawcy

Klaudiusz Baran bandoneon  

Jakub Haufa skrzypce, prowadzenie od pulpitu
Sinfonia Varsovia   

 

Ignacy Zalewski prowadzenie 

Program [60']

Astor Piazzolla Tres tangos   

Allegro tranquillo 

Moderato mistico 

Allegretto molto marcato 

Astor Piazzolla Milonga del Ángel   

Astor Piazzolla Adiós Nonino   

Astor PiazzollaKoncert na bandoneon i orkiestrę Aconcagua

Allegretto marcato 

Moderato 

Presto 

Astor Piazzolla Oblivion   

Astor PiazzollaFuga y Misterio

Koncert muzyki Astora Piazzolli na Festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu to znakomita okazja, by zastanowić się, co wspólnego mamy my – mieszkańcy Europy Środkowej – z twórczością południowoamerykańską.

Tango było w międzywojniu jednym z popularniejszych tańców rodzącej się wówczas popkultury. Piazzolla – trochę jak sto lat wcześniej Fryderyk Chopin, który też przecież nie wynalazł ani fortepianu, ani mazurka czy poloneza – podejmuje wątek sobie bliski, już obecny, niemal „uliczny”, po miejsku ludowy i – podobnie jak Chopin – wydobywa ten utrwalony topos muzyczny z potocznego kontekstu, a następnie swoją twórczością stawia mu pomnik o ponadczasowej oryginalności. Niby odległy, a jednak uniwersalny i bliski. Tango tańczono bowiem w lokalach i na ulicach Buenos Aires, ale nie było ono obce także warszawiankom i warszawiakom.

Uniwersalny charme tanga najwyższej próby zaprezentuje publiczności Klaudiusz Baran – podobnie jak Piazzola wirtuoz bandoneonu – i jeden z największych znawców i propagatorów tej twórczości. Towarzyszyć mu będzie Sinfonia Varsovia prowadzona od pulpitu przez swojego koncertmistrza, Jakuba Haufę. Usłyszymy najwybitniejsze przykłady Piazzollowskiej oryginalności, kunsztu, ale i twórczej komunikatywności, w tym Koncert na bandoneon i orkiestrę Aconcagua, nazwany tak od najwyższego szczytu Andów przez Alda Paganiego, wydawcę partytury, który utwór ten uważał za szczytowe osiągnięcie twórcze Piazzolli.

Ignacy Zalewski

Sponsorzy

Patroni