40 lat Sinfonii Varsovii

W kwietniu 2024 roku mija 40 lat od historycznych koncertów wybitnego skrzypka Yehudiego Menuhina w Filharmonii Narodowej z powstałą na tę okazję orkiestrą symfoniczną, zbudowaną wokół rdzenia smyczków Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka. Po tych koncertach ofertę poprowadzenia orkiestry złożyli Menuhinowi ówczesny jej menedżer Franciszek Wybrańczyk i dyrektor Centrum Sztuki Studio Waldemar Dąbrowski. Zespół kierowany przez nowego pierwszego gościnnego dyrygenta niebawem zaczął regularnie koncertować pod nazwą Sinfonii Varsovii – od 1997 współprowadzony przez Krzysztofa Pendereckiego jako dyrektora muzycznego, a następnie artystycznego. Przez lata orkiestra celebrowała ten akt założycielski uroczystymi koncertami urodzinowymi, organizowanymi wiosną w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, jednak jubileusz 40-lecia zdecydowała się uczcić całorocznym urodzinowym cyklem.

Sinfonia Varsovia rozpoczyna jubileusz już w grudniu br. wraz z Markiem Janowskim (20.12.2023, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego), pod którego kierownictwem wykona dwie symfonie Beethovena – Piątą i Szóstą. To właśnie wokół symfoniki tego kompozytora koncentrują się dotychczasowe regularne spotkania orkiestry z niemieckim dyrygentem, nawiązujące do legendarnego nagrania kompletu symfonii Beethovena przez Sinfonię Varsovię pod batutą Yehudiego Menuhina w latach 90. (IMG Records 1995).

Rok później cykl koncertów jubileuszowych zwieńczy brytyjski skrzypek Daniel Hope (09.12.2024, Teatr Wielki – Opera Narodowa). Kilkunastoletni Hope jako cudowne dziecko towarzyszył Sinfonii Varsovii w jej pierwszych wojażach i to właśnie z nim jako solistą dała ostatni koncert w karierze Menuhina. Podczas wieczoru zabrzmią Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika i Symfonia Jowiszowa W.A. Mozarta.

W lutym 2024 zaplanowano dwa koncerty w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego z udziałem wybitnego serbskiego skrzypka i lidera Netherlands Chamber Orchestra, Gordana Nikolicia. Artysta ma w zwyczaju prowadzić orkiestry od pulpitu nawet w tak wymagającym repertuarze, jak Koncert skrzypcowy D-dur op. 77 Johannesa Brahmsa (25.02.2024). Z kolei w jego interpretacji Koncertu skrzypcowego Albana Berga (28.02.2024) orkiestrę poprowadzi Alejandro Cantalapiedra.

11 marca 2024 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, w przeddzień 25. rocznicy śmierci Yehudiego Menuhina, z Sinfonią Varsovią wystąpi Piotr Anderszewski. Uważany za jednego z najbardziej charyzmatycznych i indywidualnych pianistów na świecie poprowadzi orkiestrę od klawiatury w koncertach klawiszowych Josepha Haydna i Ludwiga van Beethovena. Warto przypomnieć, że wspólne nagranie koncertów fortepianowych Mozarta dla Virgin Classics w 2002 było pierwszą i od razu udaną próbą Anderszewskiego zmierzenia się z podwójną rolą dyrygenta i solisty. Koncert w Warszawie poprzedzą występy w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku (07.03.2024) oraz w Filharmonii Szczecińskiej (8.03.2024).

25 marca 2024 Sinfonia Varsovia wystąpi pod batutą amerykańskiego skrzypka Pinchasa Zukermana. Jego relacja z orkiestrą, po niezwykle udanej trasie koncertowej w Hiszpanii w roku 2023 – podczas której wystąpił w roli solisty i dyrygenta w Koncercie skrzypcowym D-dur op. 61 Beethovena – jest świeża i przez to niezwykle żywa i inspirująca dla obu stron.

Kolejnym istotnym wydarzeniem jubileuszowego kalendarza będzie koncert 13 maja 2024 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Sinfonia Varsovia uczci dwusetlecie premiery IX Symfonii Beethovena (7 maja 1824) i 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej (1 maja 2004). Na tę okazję planowane jest wyłonienie w przesłuchaniach obywatelskiego chóru mieszkańców Warszawy, który weźmie udział w wykonaniu finałowej Ody do radości. Wykonanie poprowadzi utytułowany węgierski kapelmistrz Henrik Nánási, związany z tak prestiżowymi scenami, jak Komische Oper w Berlinie, Covent Garden w Londynie oraz Met w Nowym Jorku. Koncert ten będzie jednocześnie inauguracją 24. edycji Festiwalu im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu.

Nadchodzące koncerty

 1. grudzień
  09
  poniedziałek
  19:00 / Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie
  Koncert orkiestrowy | Poza siedzibą

Archiwum koncertów z okazji 40-lecia

 1. grudzień
  20
  środa
  19:00 / Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, ul. Zygmunta Modzelewskiego 59, Warszawa
  Koncert orkiestrowy | Poza siedzibą
 2. luty
  10
  sobota
  18:00 / Sala koncertowa, Filharmonia Narodowa w Warszawie, ul. Jasna 5, Warszawa
  Koncert orkiestrowy | Poza siedzibą
 3. luty
  25
  niedziela
  19:00 / Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, ul. Zygmunta Modzelewskiego 59, Warszawa
  Koncert orkiestrowy | Poza siedzibą
 4. luty
  28
  środa
  19:00 / Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, ul. Zygmunta Modzelewskiego 59, Warszawa
  Koncert orkiestrowy | Poza siedzibą
 5. marzec
  07
  czwartek
  19:00 / Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku
  Koncert orkiestrowy | Poza siedzibą
 6. marzec
  08
  piątek
  19:00 / Filharmonia Szczecin, Małopolska 48, 70-515 Szczecin
  Koncert orkiestrowy | Poza siedzibą
 7. marzec
  11
  poniedziałek
  19:00 / Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie
  Koncert orkiestrowy | Poza siedzibą