11.06
sobota / 11:00
2022
11.06.2022
sobota / 11:00

Koncert familijny: Smocze smyczki – Obrazki z Arkadii

Sinfonia Varsovia, ul. Grochowska 272, Warszawa
Dla dzieciFestiwal

Na potrzeby koncertu 11 czerwca Smok Bazylek, przyjaciel muzyków Sinfonii Varsovii zaczaruje grupę instrumentów smyczkowych orkiestry i przemieni ją w Smocze Smyki! Razem wybiorą się aż do Norwegii, zwanej Arkadią Północy, krainy tajemniczej i pięknej przyrody. Wspólnie z dziećmi odkryją tajemnice tradycyjnych norweskich skrzypiec hardingfele, zapoznają się z utworami najważniejszego norweskiego kompozytora Edvarda Griega i sprawdzą, jak różnymi sposobami można grać na instrumentach smyczkowych (arco – pizzicato). Będzie też dużo śmiechu i wspaniałej zabawy (również słownej) z Bazylkiem. Smyki, czyli coś, co smoki lubią najbardziej!

Wykonawcy

Laurens Weinhold hardingfele
Sinfonia Varsovia – sekcja smyczkowa
Bazylek
Malina Sarnowska prowadzenie koncertu

Program

Muzyka na Hardingfele – tradycyjnych skrzypcach norweskich

Edvard Grieg Suita w dawnym stylu Z czasów Holberga op. 40
Edvard Grieg Dwie melodie norweskie op. 63 (wybór)
Benjamin Britten Playful Pizzicato z Simple Symphony op. 4

Weekend Norweski | Interakcje/Integracje – koncerty 11.06 i 12.06

Sinfonia Varsovia wraz z norweskim partnerem Norwegian Youth Chamber Music Festival w Stavanger rozpoczyna w tym roku dwuletni projekt Interakcje/Integracje. Jego idea wywodzi się z poczucia wagi sztuki w procesach integracji społecznej i z potrzeby wykorzystania jej wpływu na każdego człowieka jako członka społeczności. Jak powiedział znakomity dyrygent Riccardo Muti „Muzyka to nie tylko zawód, ale misja. Powinniśmy uważać kulturę za jeden z podstawowych elementów budowania lepszego społeczeństwa w przyszłości.” W ciągu dwóch lat instrumentaliści Sinfonii Varsovii wraz z muzykami i instruktorami z Norwegii będą uczestniczyć zarówno w projektach koncertowych, jak i działaniach edukacyjnych, mających na celu dotarcie do i pracę z grupami odbiorców, które pozbawione są kontaktu z kulturą lub mają do niej ograniczony dostęp. Również sami muzycy będą czerpać korzyści z tego procesu, zyskując kompetencje komunikacyjne i organizacyjne, by jeszcze lepiej służyć swoimi artystycznymi umiejętnościami społeczeństwu. Projekt Interakcje/Integracje dopełnia zatem działania już w Sinfonii Varsovii obecne i służące realizacji misji tej instytucji zgodnie z hasłem „muzyka należy się każdemu”.

Pierwsze efekty współpracy polsko-norweskiej zobaczymy już na festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu w postaci dwóch koncertów 11 i 12 czerwca, przygotowanych w procesie międzynarodowych warsztatów. Towarzyszyć im będą ponadto koncerty dla uczniów szkół i uchodźców wojennych. Kolejne dwie odsłony będą miały miejsce w Stavanger, gdzie zaplanowane jest seminarium kompozytorskie (sierpień) oraz koncert Sinfonii Varsovii (październik) z premierą nowego intermedialnego utworu Piotra Peszata, a także działania dla grup uchodźców w Norwegii.

Zapoznaj się z regulaminem sprzedaży biletów. 

Projekt „Interakcje/Integracje” jest wdrażany przez Sinfonię Varsovię we współpracy z Norwegian Youth Chamber Music Festival (K&MFEST) zrealizowany dzięki środkom pochodzącym z Mechanizmu Finansowego EOG, a także dodatkowemu wsparciu finansowemu udzielonemu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patroni