Kateryna Khudiakova skrzypce
Kseniia Moroz skrzypce
Yanzhyma Morozova skrzypce
Andriy Malakhov altówka
Nataliia Ivanovska wiolonczela
Vitalii Kyianytsia fortepian
Żenia Klimakin prowadzenie koncertu
Zoltan Almashi Duet nr 1 na dwoje skrzypiec (2016) (7’)
Maksym Berezowski Sonata na skrzypce i fortepian C-dur (1772) (14’)
I. Allegro
II. Grave
III. Minuetto con variazioni
Karol Szymanowski Sonata d-moll op. 9 na skrzypce i fortepian (1904) (20’)
I. Allegro moderato
II. Andantino tranquillo e dolce
III. Allegro molto, quasi presto
Maurice Ravel Pawana na śmierć infantki, wersja na trio fortepianowe (1899), oprac. Andreas N. Tarkmann, Wolfgang Birtel (7’)
Oleg Bezborodko Emptiness na skrzypce i wiolonczelę (2007–2009) (7’)
Borys Latoszyński IV Kwartet smyczkowy d-moll op. 43 (1943) (22’)
I. Lento
II. Allegretto semplice
III. Allegro ben ritmico
IV. Andante sostenuto
V. Allegro scherzando
W programie koncertu muzyka polska i francuska przeplatają się z muzyka ukraińską, stanowiącą dominantę wieczoru. Karol Szymanowski, wychowany w majątku Tymoszówka w środkowej Ukrainie, nieopodal ówczesnego Jelizawietgradu (dziś Kropywnycki), jest tu reprezentowany przez swoją młodzieńczą Sonatę skrzypcową, którą muzycy cenią za wysublimowaną i subtelną aurę dźwiękową i niezwykłą melodyjność. Podobne podejście do materii, pomimo ponad stu lat dzielących oba utwory, stosuje w swojej Sonacie na skrzypce i fortepian (klawesyn) Ukrainiec Maksym Berezowski. Stylistycznie należy ona do zupełnie innego okresu – klasycyzmu wiedeńskiego o włoskich korzeniach. Z kolei pełna zadumy atmosfera słynnej Pawany na śmierć infantki Maurice’a Ravela (opracowanej na trio fortepianowe przez Andreasa N. Tarkmanna) znajduje doskonałe emocjonalne odbicie w nostalgicznym i kruchym utworze Emptiness (Pustka) współczesnego ukraińskiego kompozytora Olega Bezborodki. Program obramowują utwory ojca i „prawnuka” ukraińskiej symfoniki. Borys Latoszyński i Zoltan Almashi potrafią wydobyć symfoniczne barwy nawet z form kameralnych i w pełni ukazać możliwości instrumentów smyczkowych.
Anna Stavychenko
Ostatni weekend 22 Festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu będzie poświęcony wątkom ukraińskim. Złoży się na niego pięć różnorodnych koncertów: dwa koncerty muzyki klasycznej, koncert familijny, jazzowy oraz muzyki elektronicznej. Tę serię rozpocznie w piątek 24 czerwca koncert charytatywny grupy smyczków Sinfonii Varsovii. W programie Kwartet smyczkowy Śmierć i dziewczyna Franza Schuberta w opracowaniu Gustava Mahlera, utwór zaproponowany przez samych muzyków Sinfonii, poruszonych przemocą w Buczy, Irpieniu i innych miastach ukraińskich. W sobotę 25 czerwca dwie propozycje: przed południem na koncert familijny zaprasza smok Bazylek, który na swojej Muzycznej Ławeczce spotka przedstawicieli różnych krajów i różnych instrumentów; wieczorem o godz. 20 zapraszamy na koncert muzyki elektronicznej Kateryny Zavoloki, artystki dźwiękowej i wizualnej, dizajnerki o międzynarodowej rozpoznawalności. Zavoloka zaprezentuje materiał ze swojej ostatniej płyty Ornament (2020) oraz nowe utwory. W niedzielę po południu (godz. 16) ukraińscy kameraliści, muzycy na co dzień rezydujący w Paryżu i Berlinie, wykonają program z utworami kompozytorów ukraińskich od wieku XVIII (Maksym Berezowski) po współczesność (Almashi, Bezborodko). Głównym punktem programu będzie IV Kwartet smyczkowy Borysa Latoszyńskiego, ojca muzyki ukraińskiej XX wieku. Weekend Ukraiński zakończy się koncertem jazzowym międzynarodowego Vitalii Kyianytsia Trio. Muzycy zagrają materiał z debiutanckiej płyty Last Day of Spring.
Patronat Honorowy: Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej
Zapoznaj się z regulaminem sprzedaży biletów.