17.08
wtorek / 20:00
2021
17.08.2021
wtorek / 20:00

Eksperymentalny wtorek: Hashtag Ensemble

Sinfonia Varsovia, ul. Grochowska 272, Warszawa
FestiwalKoncert kameralny

Wykonawcy

Hashtag Ensemble:  

Marta Grzywacz głos  

Ania Karpowicz flet  

Wojciech Psiuksaksofon  

Marta Piórkowskaskrzypce  

Aleksandra Demowska-Madejska altówka  

Wojciech Błażejczyk gitara elektryczna, elektronika  

Hubert Zemlerperkusja  

Krzysztof Kozłowski syntezator 

Aleksandra Kacaelektronika  

Program

Anna SowaFaster  na flet, perkusję, gitarę elektryczną, głos, syntezator i elektronikę
Zofia DowgiałłoTempus Imperfectum  na flet i elektronikę 
Ricardo Eizirikmusic while waiting / music while working  na czworo instrumentalistówi troje amplifikowanych performerów  
Julia MihályDisappointment Diaries  na flet, skrzypce, altówkę, syntezator, sampler, elektronikę i wideo 
 

Igor Strawiński uważał, że zjawisko muzyczne składa się z dźwięku i czasu. Dziś, w dobie internetu, czas percypowany jest inaczej, a pandemia pogłębia to poczucie. Z jej powodu ustał codzienny pęd, opustoszały ulice, znalazło się miejsce na odkładane od dawna czynności. Z kolei czas w internecie rządzi się swoimi prawami, traci swą linearną strukturę, zacina się, zapętla, przeskakuje. Czy współcześni kompozytorzy i kompozytorki reagują na te zmiany? Próbą odpowiedzi będzie koncert Hashtag Ensemble, kooperatywy specjalizującej się w wykonawstwie muzyki współczesnej i improwizacji.

Wieczór rozpocznie Faster Anny Sowy. Tytuł (ang. faster – szybciej) odnosi się do szybkiego tempa życia, które mimo pandemii ustało tylko na chwilę. Frustracja, brak efektów pracy, zderzenie z nową rzeczywistością – wszystko to znalazło odbicie w budowie utworu, która składa się z dwóch części – rozpędzenia oraz redukcji i zapętlenia. Tempus Imperfectum Zofii Dowgiałło, podobnie jak Faster, miało swoją premierę w ubiegłym roku w streamingu. Kompozytorka pod wpływem obserwacji powtarzalnych czynności w swoim życiu, rutyny, ale też zbiegów okoliczności stworzyła zapis codzienności. W czasie niedokonanym. O rozczarowaniu niespełnionymi oczekiwaniami opowiada z kolei Disappointment Diaries Julii Mihály. Audiowizualny kolaż wspomnień przyprawia o zawrót głowy i jednocześnie przypomina, że nawet jeśli coś się nie uda, to rzadko kończy się to w najgorszy możliwy sposób. Slapstickowy humor wprowadzi music while waiting /music while working Ricarda Eizirika. Utwór w przewrotny sposób nawiązuje do muzaka, sposobów na zabicie czasu i roli urządzeń, które nam na co dzień towarzyszą.

Wioleta Żochowska

Sponsorzy

Patroni